Ana SayfaGüncelErdoğan’dan ‘Sözleşme’ açıklaması: Girdiğimiz gibi çıkarız, bu iş bitti

Erdoğan’dan ‘Sözleşme’ açıklaması: Girdiğimiz gibi çıkarız, bu iş bitti

HABER MERKEZİ – İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına yönelik eleştirilere dair konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gireriz, girdiğimiz gibi çıkarız. Kimse önünü arkasını karıştırmasın. Bu iş bitmiştir” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar’daki Kerem Aydınlar Camisi’nde kıldığı Cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararnamesiyle çıkılmasını gelen tepkilere ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

Meclis’in alacağı bir karar değil bu, muhalefet bu işleri bilmiyor. Bilse böyle bir lafı yapmazlar. Burada Cumhurbaşkanlığı’nın attığı adım tamamen yasaldır, bu adımla da yoluna devam edecektir. Bunlar birçok şeyi karıştırıyorlar. Uluslararası anlaşmaların altında mıdır üstünde midir bunları konuşmak havayı bulandırmaktan başka bir şey değil.

Biz bu kararı aldık, 3 ay içinde de bunu özellikle Konsey de söylüyor, 3 ay sonra bununla ilgili kararı açıklayacaklar. Bizler de buradan çıkmış olacağız. Bu bizimle alakalı değil, Meclis’le alakalıdır diye bir şey söz konusu değil, kararımızı verdik. Gireriz, girdiğimiz gibi çıkarız. Kimse önünü arkasını karıştırmasın. Çıkma kararını verdik, kendilerine durumu bildirdik. Bu iş böylece bitmiştir.

‘Elimize 10 milyon aşı ulaşacak’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Mayıs ayı sonuna kadar 100 milyon doz aşının Türkiye’ye geleceği yönündeki açıklamaları sorulan Erdoğan, bu konuda hazırlık yaptıklarını ve Çin Dışişleri Bakanı’yla bunları görüştüklerini ifade etti.

Çin ile yaptığımız ilk anlaşma 100 milyon faz anlaşmaydı. Bunun ilk fazı 50 milyon bize ulaşmış değil. Dün bunu hatırlattım. ‘Bunu çok daha yakından takip edeceğim’ dedi. 1,4 milyon BioNTech aşısı da elimize ulaştı. 10 milyon elimize ulaşacak. Rusya ile görüşmelerimiz devam ediyor. Aynı şekilde gelen aşılar bizi rahatlatacak. Aşıyı en tesirli kaynak olarak görüyoruz. İlaç çalışmaları devam ediyor. Bunları yerli olarak aşı çalışmalarımız devam ederken, ilaç çalışmalarımız da devam ediyor.
Önceki Haber
Gözaltındaki Boğaziçililere destek eylemine müdahale: Yaklaşık 50 gözaltı
Sonraki Haber
İBB güvenlikçilerinden iki çocuğa şiddet