Ana SayfaDünyaAf Örgütü: İsviçre mültecilere sistematik işkence yapıyor

Af Örgütü: İsviçre mültecilere sistematik işkence yapıyor

HABER MERKEZİ – Uluslararası Af Örgütü, İsviçre’deki iltica merkezlerinde işkenceye varan düzeyde insan hakları ihlalleri yaşandığını duyurdu.

Uluslararası Af Örgütü, çoğunlukla Kuzey Afrika’dan gelen mültecilerin tutulduğu merkezlerde yaşanan hak ihlallerini raporlaştırdı.

Raporla birlikte bu merkezlerde kalan 32 mülteci, güvenlik görevlisi ve avukat ile yapılan röportajlar da yayınladı.

Rapora göre mülteci merkezlerinde fiziki saldırı, cezalandırma ve ırkçılık yapıldığı vurgulandı.

Mülteciler merkezlerdeki güvenlik personelinin ırkçı yaklaşımlar sergilediğini ve sık sık mültecilere yönelik şiddet uyguladığını ifade etti.

İsviçre’de 50’den fazla mülteci merkezi bulunurken, buralarda yeni gelen mültecilerin yanı sıra, iltica işlemleri tamamlanmış veya sınır dışı prosedürlerinin tamamlanmasını bekleyen kişiler de tutuluyor.

Raporda belirtilen insan hakları ihlallerinin 2020 Ocak ayı ile 2021 Nisan ayı arasındaki süreci kapsadığı belirtiliyor.

Basel, Giffers FR, Boudry NE, Altstätten SG ve Vallorbe VD’de bulunan merkezlerin güvenliğini sağlayan Securitas ve Protectas şirketlerinin elemanlarının mültecilere şiddet uyguladığının vurgulandığı raporda bu saldırılar sonucunda 14 mültecinin yaralandığı ifade edildi.

Raporun yayınlanmasının ardından bir açıklama yapan Göç Sekreterliği (SEM), sistematik işkence iddialarının temelsiz olduğunu savundu.

Kuruluş ayrıca iddialarla ilgili iki hafta önce soruşturma başlatıldığını ifade etti.

Af Örgütünün sözcüsü Beat Gerber ise konuyla ilgili olarak bağımsız bir soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

Gerber ellerindeki bilgilerin bir kısmını konuşan mültecilerin kimliğini korumak için SEM ile paylaşamayacaklarını ekledi.
Önceki Haber
Dersim'de açan ters laleler görenleri büyülüyor
Sonraki Haber
Peker'den yeni iddialar: Soylu, İbrahim Kalın'ı takip ettiriyor