Ana SayfaGüncelDersim’de açan ters laleler görenleri büyülüyor

Dersim’de açan ters laleler görenleri büyülüyor

HABER MERKEZİ – Dersim Ovacık’taki Sultan Baba Dağı’nda açan ters laleler, Dersim doğasına ayrı bir güzellik katıyor. Yurttaşlar, canlılıklarını 20 güne kadar sürdüren bu güzelliği görmek için farklı kentlerden Dersim’e geliyor.

Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Ağdat köyünde bulunan Sultan Baba Dağ’ında, karların erimesinin ardından boy veren ve halk arasında “Ağlayan Gelin”, “Hüzün Çiçeği” olarak bilinen ters laleler, doğaya ayrı bir güzellik sunuyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ayşe Sürme’nin haberine göre, canlılıklarını 14 ile 20 gün arasında koruyan ters laleleri görmek isteyen ziyaretçiler, dağın belirli bir yerine kadar araçla geliyor. İki saatlik yürüyüşün ardından ters lalelerin bulunduğu bölgeye ulaşılabiliyor.

Ters laleleri görmek için Mersin’den gelen Hatice Aslan, her yıl kente geldiğini, bu tür endemik bitkilerle ilgilendiğini söyledi.

Ters lalelerinde doğaya ayrı bir güzellik kattığını dile getiren Aslan, şöyle devam etti:

“Dersim doğası çok güzel. Ters laleler ise bu doğa karşısında eşsiz bir güzellik görüntüsü oluşturuyor. Herkesin gelip görmek isteyebileceği bir yer. Pandemi yasaklarından sonra burayı görmek ayrı bir huzur ve nefes aldırdı. Çiçeklerin zarar görmemesi içinde ayrıca çok dikkat ediyoruz.”


Diyarbakır’dan gelen Mehmet Gündüz, arkadaşlarıyla birlikte geldiklerini, yaklaşık iki saat yol yürüdüklerini ve bunun ters laleleri görmeye değer olduğunu söyledi.

Ters lalelerin doğanın güzelliğine ayrı bir güzellik kattığını ifade eden Gündüz, “Ben ilk defa geliyorum. Seneye bir daha geleceğiz” şeklinde konuştu.

Urfa’dan gelen Halil İbrahim Kılıç da şunları söyledi:

“Muhteşem Dersim doğasını ziyaret etmek ayrı bir duygu veriyor. Bu doğal güzelliğin içerisinde 20 günlük bir süreçte yeşeren ters laleler var. Şu an son zamanlarını yaşıyor. Bu çiçekleri görmek için uzun bir yürüyüşte yaptık. Herkesin bu coğrafyayı gelip görmesi gerekiyor.”
Önceki Haber
Askerler sınırda bir çocuk ile bir genci vurdu
Sonraki Haber
Af Örgütü: İsviçre mültecilere sistematik işkence yapıyor