Ana SayfaToplumsal Cinsiyet500 gündür kayıp: Gülistan Doku nerede?

500 gündür kayıp: Gülistan Doku nerede?

HABER MERKEZİ – Kadınlar, Gülistan Doku’nun kaybolmasının 500’üncü gününde Doku’nun son görüldüğü yerde bir araya gelerek “Gülistan Doku nerede?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Kadın Meclisi, Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybedilişinin 500’üncü günü dolayısıyla en son görüldüğü belirtilen Dinar Köprüsü’nde açıklama yaptı

Açıklamada konuşan HDP Dersim İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, kendilerini yakından takip eden polislerin Doku’yu 500 gündür bulamadıklarını belirterek şunları söyledi:

Her yeri kameralarla izlenen, kişi başına nerdeyse bir polisin düştüğü 35 bin nüfuslu küçük bir şehir burası. Gülistan kaybolduktan sonra usule uygun soruşturma yürütülmedi.  Soruşturma yalnızca intihar algısı üzerine yürütüldü. Ancak gelinen aşamada buna ilişkin bir şey ortaya çıkmadı. Defalarca bulunduğumuz yerde arama yapıldı. Dalgıçların Gülistan’ın gölette olmadığını belirtmesine rağmen aramalar ısrarla burada yapılmaya devam edildi.

Bin gün geçse de

Soruşturmanın ilerlememesine tepki gösteren Yeşil, “500-1000 günde geçse ‘Gülistan Doku nerede?’ diye sormaya devam edeceğiz. Başka Gülistanların aynı durumu yaşamaması için mücadelemize devam edeceğiz. Bunun yükü her zaman omuzlarımızda olacak. Sormaktan vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından Dinar Köprüsü üzerinde renkli balonlar uçuruldu.
Önceki Haber
ABD'li heyetin ziyaretine ilişkin DSG'den açıklama geldi
Sonraki Haber
Deniz Naki davasında Türkiye mahkum oldu