Ana SayfaGüncelHDP’den Gazze açıklaması: Çözüm yolu müzakeredir

HDP’den Gazze açıklaması: Çözüm yolu müzakeredir

HABER MERKEZİ – HDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, İsrail-Filistin arasındaki sorunların çözüm yolunun diplomasi, diyalog ve müzakere olduğunu belirterek, başta BM olmak üzere uluslararası kurum ve kuruluşları acil göreve çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, İsrail’in Gazze’ye dönük hava saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Dünya kamuoyunun ve uluslararası kurumların gerilimi azaltma ve sivillere yönelik şiddete son verme çağrılarına rağmen İsrail devletinin, saldırılarını durdurmadığına dikkat çeken Buldan ve Sancar, “Bu saldırıları bir kez daha kınıyor, Filistin halkına ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz” dedi.

Açıklamada, “Filistin halkının on yıllardır yerinden etme politikalarına maruz kalması yetmezmiş gibi, sistematik bir devlet şiddetinin hedefi olmaya devam etmesi, hem insancıl hem de uluslararası hukuka aykırıdır” ifadeleri kullanıldı.

Son gelişmelerin son derece kaygı verici olduğu belirtilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

Tarafların sivil yerleşim bölgelerini hedef alarak vurması, bölgedeki gerilimi bir savaşa dönüştürme çabası olduğuna işaret etmektedir. Bu sebeple inanç ve etnik kimlik ayırt etmeksizin, bölgede halklara yönelik her türlü saldırının karşısında olduğumuzu ifade ediyoruz. Taraflara, sivillere yönelik saldırıları derhal durdurma çağrısında bulunuyoruz.

Ortadoğu’da halklar ve inançlar arasındaki tarihsel ve güncel sorunların çözüm yolu çatışma ve savaş değil diplomasi, diyalog ve müzakeredir. Ortadoğu’daki farklı etnik kimliğe ve inanca sahip olan bütün halkların eşit koşullarda birlikte yaşaması büyük bir zenginliktir. Bu gerçek İsrail ve Filistin toprakları için olduğu kadar, Suriye, Irak ve Türkiye için de geçerlidir. Halklara yönelik hiçbir devlet şiddetinin meşru ve haklı bir yanı yoktur.

Bölgede çatışmanın büyümesine engel olmak için, başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası kamuoyunu, kurum ve kuruluşları şiddet ve çatışma ortamının derhal son bulması için acil göreve çağırıyoruz.
Önceki Haber
Kolombiya’da öğrenci lideri Lucas Villa öldürüldü
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.