Ana SayfaGüncelKoca: Üçüncü dozları yerli aşıyla yapabiliriz

Koca: Üçüncü dozları yerli aşıyla yapabiliriz

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin Eylül ayından itibaren kendi geliştirdiği Covid-19 aşısının devreye girmesinin beklendiğini belirten Sağlık Bakanı Koca, aşılama programında tavsiye edilen üçüncü dozun ‘yerli aşı’ ile yapılabileceğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 aşılarında ikinci dozdan 6 ay sonrası için tavsiye edilen üçüncü dozun Türkiye’de geliştirilen aşıyla yapılabileceğini söyledi.

Yeni Şafak’a konuşan Koca, “En az altı ay geçtikten sonra olmak üzere; rapel yani hatırlatma dozları tek doz olarak öneriliyor. Bu durumda rapel dozlarını, hatırlatma dozlarını yerli aşı ile yapabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Koca, Türkiye’nin nüfusunun üç katı kadar aşı için sözleşme yapıldığını ve Eylül ayından itibaren de kendi geliştirdiği aşının devreye girmesinin beklendiğini belirtti.

Türkiye’de aşılama programında Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac ile Pfizer/BioNTech aşıları kullanılıyor.

Türkiye, son olarak Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısının acil kullanımına onay verdi.

Koca’nın açıklamalarına göre, Türkiye’nin şu ana kadar 250 milyon dozun üzerinde aşı sipariş verdiği hesaplanıyor.

Bakan Koca, Türkiye’nin “iki-üç hafta içerisinde” milyonlarca kişiye CoronaVac aşısının uygulanmasına yönelik sonuçları açıklayacağını belirterek, şunları söyledi:

Kasım-Aralık döneminde yaşanan pikte hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın sayısı dikkate alındığında, aşının bu dönemde yaşadığımız pikte sağlık çalışanlarımızın üzerindeki koruyucu etkisini daha net görmüş oluyoruz. Sağlık çalışanlarının toplam vaka içindeki payı, beş kat düştü. Hastaneye yatanlar içindeki payı da yaklaşık dört kat azaldı. Aşı sonrası özellikle 65 yaş üstündeki vatandaşlarımızın, toplam vaka içindeki payı yüzde 17’lerden yüzde 7 küsura indi.
Önceki Haber
Ansaar International Almanya’da yasaklandı
Sonraki Haber
Tarım işçilerini taşıyan minibüs kaza yaptı: 16 yaralı