Ana SayfaGüncelTaksim Dayanışması: Gezi eşitlik, özgürlük, adalet umududur

Taksim Dayanışması: Gezi eşitlik, özgürlük, adalet umududur

HABER MERKEZİ – Taksim Dayanışması, Kaymakamlık yasağı ve polis engellemelerine rağmen Gezi direnişinin 8’inci yıl dönümünde “Gezi başlı başına bu halkın eşitlik, özgürlük, adalet umududur. Bir kez yaşayan ömrünce unutamaz, Gezi unutturulamaz” dedi.

Taksim Dayanışması, Gezi direnişinin yıldönümü nedeniyle Beyoğlu’nda bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)  Mimar Mühendisler Odası binasının önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bazı yurttaşların açıklamanın yapıldığı yere gitmesine izin verilmemesi üzerine eş zamanlı olarak Çukurlu Çeşme Sokak’ta da basın açıklaması okundu.

Kaymakamlık yasağı ve polis engellemelerine rağmen gerçekleşen açıklamaya Halkların Demokratik Partisi( HDP) milletvekilleri Musa Piroğlu, Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay ve Oya Ersoy ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş’ın yanı sıra birçok yurttaş katıldı.

Gezi’de hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ile başlayan açıklamada, hayatını kaybedenlerin isimleri okundu. Kitle sık sık, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attı.

‘Direnmenin onurunu yaşadık’

Taksim Dayanışması adına konuşan Gezi direnişinde polisin attığı gaz fişeği ile yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ablası Gamze Elvan, “Bundan 8 sene önce, bu iktidar insanlık onurumuza dokunduğu için, haklarımızı gasp ettiği için, kentsel hafızamızı yok ettiği için, doğayı ranta kurban ettiği için, bize yaşam alanı bırakmadığı için Gezi’de buluşmuş, bir arada olmanın coşkusunu, gerçeği haykırmanın gururunu, direnmenin onurunu yaşamıştık” dedi.

Elvan şöyle devam etti:

Umudumuzu yitirelim istediler. Ama bir şeyi unutuyorlar: Gezi başlı başına bu halkın eşitlik, özgürlük, adalet umududur. Gezi yurttaşların kendi kaderini tayin etme iradesi ve kararlılığıdır. Bir kez yaşayan ömrünce unutamaz, Gezi unutturulamaz.Bugün de aynı taleplerimizi bir kez daha yükseltiyoruz: Acil demokrasi istiyoruz. Bu halk, adil, özgür ve eşit bir ülkede yaşamayı hak ediyor. Haklarımızı istiyoruz, alana kadar direneceğiz. Gezi’de canlarımızı bıraktık. Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Hasan Ferit Gedik, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan için direneceğiz! Düşlerdeki özgür dünyayı kuracağız. Onlara sözümüzdür. Gezi bizim dünümüz değil geleceğimizdir. Kayyumlarla, kararnamelerle gasp edilen demokrasinin parlak ve temiz geleceği için en somut dayanağımızdır. Mazide kalmayacak kadar büyük ve hayatidir.

Basın açıklamasında yapılan konuşlarda Gezi Direnişi’nin önemine dikkat çekildi.
Önceki Haber
Cemgil, Özdoğan ve Manga için anma
Sonraki Haber
Gezi anmasında 13 gözaltı