Ana SayfaGüncel’27 yıl geçti, oğlumun kemiklerini istiyorum’

’27 yıl geçti, oğlumun kemiklerini istiyorum’

HABER MERKEZİ – Cumartesi Anneleri, eylemlerinin bu haftasında Özgür Ülke gazetesi dağıtımcısı İsmail Ağaya’nın akıbetini sordu. Anne Müfide Ağaya, “Oğlumu, kemiklerini istiyorum, kefenini istiyorum” dedi.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talep etmek amacıyla her hafta düzenledikleri eylemlerinin 847’ncisini online olarak gerçekleştirdi.

Bu haftaki açıklamada 27 Mayıs 1994’te kaybettirilen Özgür Ülke gazetesi dağıtımcısı İsmail Ağaya’nın akıbeti soruldu.

İlk olarak konuşan Ağaya’nın annesi Müfide Ağaya, 27 yıldır oğlunu aradığını belirterek, “Hiç bir şey istemiyorum, oğlumu istiyorum. Sadece kemiklerini istiyorum. 27 yıl geçti çocuğumu kuşlar mı götürdü. Kim nerede olduğunu biliyorsa Allah rızası için bana göstersinler. Hiç bir şey istemiyorum onlardan. Ben oğlumu istiyorum. Kim gördüyse desin bana. Oğlumu istiyorum, kemiklerini istiyorum, kefenini istiyorum” dedi.

Dosya tozlu raflarda

İHD Batman Şube Eşbaşkanı Devran Yıldız da 27 yıldır Ağaya’nın dosyasında bir gelişmenin olmadığını belirterek şu bilgileri verdi:

İsmail Ağaya kaybettirildiği gün İsmail’i gördüğünü söyleyen komşuların ve tanık beyanlarına savcılık hiçbir şekilde tenezül edilmemiş ve hiçbir araştırmaya konu olmamıştır. Yine anne Ağaya’nın tüm ısrarlarına rağmen olay üzerinde detaylı bir araştırma yapılmamıştır. 27 yıl boyunca dosya tozlu raflarda durmasından başka bir işlem yapılmadı.

Cezasızlık politikası

Bu haftanın açıklamasını ise İHD Batman Şubesi Eş Başkanı Rümeysa Deniz Kaya okudu.

Kayıplar mücadelesi yürütürken karşılaşılan en büyük zorluğun devletin inkar ve cezasızlık politikaları olduğunu belirten Kaya, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarını hatırlattı:

Toplumun gerçeklerle arasına çektiği ilgisizlik duvarı bu politikaları besleyen önemli bir işlev görmektedir. Bugün Peker’in ifşaatlarıyla bir kez daha gündeme gelen ve devletin çeteleşmesi sonucunda işlenmiş olan suçlar aslında herkesin bildiği ama sustuğu “sırlar”dır. Ortaya saçılan bu çürüme devletin hukukla, adaletle bağını kopartmasının yarattığı bir sonuçtur.

‘Etkin soruşturma yürütülsün’

Zorla kaybedilişinin 27’nci yılında İsmail Ağaya’nın akıbetini açığa çıkartacak, suçun fail ve sorumlularını tespit ederek yargılanmasını sağlayacak etkinlikte bir soruşturma yürütülmesi çağrısında bulunan Kaya, “Kaç yıl geçerse geçsin; İsmail Ağaya için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 148 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.
Önceki Haber
Avustralya'da eylem hazırlığında olan IŞİD üyesi tutuklandı
Sonraki Haber
Maltepe'de buluşan kadınlar: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz efendiler