Ana SayfaGüncelDeniz Poyraz ‘Jin Jiyan Azadi’ sloganları ile defnedildi

Deniz Poyraz ‘Jin Jiyan Azadi’ sloganları ile defnedildi

HABER MERKEZİ – HDP İzmir il binasına Onur Gencer tarafından gerçekleştirilen saldırıda öldürülen Deniz Poyraz, yüzlerce kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı.

İzmir’de Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik saldırıda Onur Gencer tarafından öldürülen Deniz Poyraz’ın ailesi, yakınları ve partililer, cenazeyi almak üzere Konak ilçede bulunan Tepecik Mahallesi’ndeki Mezarlıklar Müdürlüğü’ne geldi.

Burada ağıt yakan Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz, “Benim kızıma ne işkence çektirdiyse, Allah ona da versin. Nasıl içim yandıysa, onun annesinin içi de yansın. Hayatta kimseye beddua etmedim ama içim yandı, onun annesinin içi de yansın. Denizler ölmez, Deniz gitti, binlerce Deniz gelecek. Ne mutlu bana ki Deniz’in annesiyim. Bir kadına o kadar işkence yapılır mı? Faşist. Senin kızıma ne hakkın vardı. Allah belanı versin, derman bulamayasın inşallah” ifadelerini kullandı.

Mezarlıklar Müdürlüğü’nden kadınlar tarafından omuzlanan Poyraz’ın tabutu, zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde aile evinin bulunduğu Bağkuyu Mahallesi’ne götürüldü.

Poyraz’ın cenazesini mahalle girişinde karşılayan yüzlerce kişi, “Şehit namirin” sloganlarıyla aile evine doğru yürüyüşe geçti. Poyraz’ın cenazesinin getirildiği aile evinin önünde bir toplanan kitle, sık sık “Denizler ölmez” sloganları attı.

Kitle, daha sonra Fehime Poyraz ile birlikte cenaze töreninin düzenleneceği Kadifekale Camii’ne doğru yürüyüşe geçti.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile partililer de tören için Kadifekale Camisi’ne geldi. Kitlenin Kadifekale Camisi’ne ulaşmasının ardından Poyraz’ın cenazesi de getirildi.

Poyraz, ‘Jin Jiyan Azadi’ sloganları eşliğinde defnedilmek üzere Kaynaklar Mezarlığı’na götürülüyor.

Kadifekale’den Buca’ya doğru ellerinde dövizlerle yürüyen kitleye kadınlar öncülük etti. Kitlenin yürüyüşüne mahallede bulunan yurttaşlarda evlerinden alkış ve zafer işaretleriyle destek verdi. Araçlarla oluşturulan konvoya da yurttaşlar alkışlarla destek verdi.

HDK Eş Sözcüleri Cengiz Çiçek ve Esengül Demir, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra binlerce kişinin bir araya geldiği mezarlığa, Deniz Poyraz’ın fotoğrafının yer aldığı “Hepimiz Deniz’iz, Hepimiz HDP’liyiz” yazılı pankartı asıldı.

Mezarlık, binlerce polis ve jandarma ile zırhlı araçlarla abluka altına alındı.

Mor flamayla sarılan tabutu omuzlayan kadınlar, Poyraz’ı defnedileceği mezara kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.

Poyraz’ın Şakran’da tutuklu bulunan Süleyman Poyraz ve Ödemiş Cezaevi’nde tutuklu bulunan İbrahim Poyraz, alınan izinle defin işlemi için mezarlığa getirildi.

Kalabalık nedeniyle uzun süre mezarlığa girişlerine izin verilmeyen Poyraz kardeşler, HDP’lilerin girişimleri sonucu kardeşleri Deniz Poyraz’la vedalaştı.

Mezarlıkta uzun süre kalmalarına izin verilmeyen Poyraz kardeşler, anne Fehime ve baba Abdilillah Poyraz’la da kısa süreli bir görüşme gerçekleştirdi.

Deniz Poyraz’ın, Kepsut Cezaevi’nde tutuklu bulunan kardeşi Kamuran Poyraz’ın cenazeye katılmasına, cezaevi idaresi tarafından izin verilmedi.

Poyraz, “Şehit namirin” sloganları ve zılgıtlar eşliğinde defnedildi.
Önceki Haber
Günlük Corona tablosu: 59 kişi yaşamını yitirdi, 5 bin 575 yeni vaka
Sonraki Haber
Deniz Poyraz'ı konuşan iki kişiye polisten darp: Devletin gücünü göstereceğiz