Ana SayfaGüncelŞenyaşar ailesiyle görüşen Kılıçdaroğlu: Bu nasıl adalet?

Şenyaşar ailesiyle görüşen Kılıçdaroğlu: Bu nasıl adalet?

HABER MERKEZİ – Şenyaşar ailesi ile görüşen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Adalet Bakanı ile bu konuyu görüştürüp bu rezalet nedir diye soracağız. Karşı tarafın vicdanına da hitap edeceğiz. 3 kişi öldü tutuklu kimse yok. Bu nasıl hukuk, adalet?” dedi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde, 24 Haziran seçimleri öncesi AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar’ı yitiren Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın ‘adalet’ mücadelesi sürüyor.

Aile sürdürdükleri ‘adalet nöbeti’ kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

CHP’li Belediye Başkanları Çalıştayı kapsamında Antep’te bulunan Kılıçdaroğlu’ndan hukuki destek talebinde bulunan aileye, avukatları Derya Bozkurt ve Bülent Duran eşlik etti.

Görüşmede konuşan ve saldırıya dair bilgi veren Duran, “AKP milletvekilinin de içinde bulunduğu saldırı 3’üncü yılını doldurdu. Saldırı yaşandığı dönem CHP’li milletvekilleri de bir çalışma yapmıştı. Hastanede yaşanan saldırılara dair gizlilik kararı var. Kısıtlılık kararından kaynaklı Savcı ve Başsavcı bizimle görüşmüyor. Hastane çalışanlarının gözleri önünde bir katliam yapıldı ama bir kişi yakalanmadı, gözaltına alınmadı. Bu AKP’nin siyasi cinayetti olduğu için kimse bir şey yapmıyor. Bakan Vali, Kaymakam hastanedeydi” dedi.

Duran, katliamı yapanların Emine Şenyaşar tarafından teşhis edilmesine rağmen tutuklanmadığını söyledi.

İbrahim Yıldız yakalama kararı olduğu halde 3 yıldır yakalanmıyor. Aileyi ile ilgili bir karartma kampanyası yaptılar ve aile bireylerinin nereye gömüldüğünü araştırıldı. Ailenin bütün geçmişi araştırıldı. Her şey çöktü ve mahkeme bir bağlantı kuramadığını kayıtlar altına aldı.

Duran, anne Emine Şenyaşa ve Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 101 gün “Adalet” nöbeti tuttuktan sonra iki gündür Antep’te hukuki destek için ziyaretler gerçekleştirdiği bilgisini verdi.

‘Bu nasıl hukuk adalet?’

Saldırı ve dava dosyaları ile ilgili Duran’dan yazılı bilgi talep eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

Ben bu bilgileri Meclis’te grup başkan vekillerine vereceğim. Bu konunun parlamento da gündeme gelmesini sağlayacağım. Adalet Bakanı ile bu konuyu görüştürüp bu rezalet nedir diye soracağız. Karşı tarafın vicdanına da hitap edeceğiz. 3 kişi öldü tutuklu kimse yok. Bu nasıl hukuk, adalet? Annenin fotoğraflarını internetten, gazetelerden görüyorum ve üzülüyorum. Anne adalet istiyor, ben de adalet istedim ve bunun için yürüdük. Adaletin sağlanması gerek. Adalet isteyen bir annenin 4 kez adliye binası önünde gözaltına alınması rezalettir.

Ardından konuşan Ferit Şenyaşar, şunları dile getirdi:

Bu yoğun gündem içinde bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Adalet yürüyüşünüz hala zihnimizden silinmedi. Bizde 3 yıldır annem ile birlikte sadece adalet için mücadele ediyoruz. 101 gün adliye binası önünde oldu Pazartesi günü yine adliye binası önünde olacağız. 4 sefer gözaltına alındık. Bu mücadelemizi Ankara’ya da taşıdık. AKP İl Başkanlığı’nın önüne gittik ve orada da gözaltına alındık. Anemin eşi ve iki oğlu katledildi ve bir oğlu da tutuklu. 3 yıldır ağlıyor ve gözleri yüzde 70 görme kaybı var. Ameliyat olmuyor. Adalet sağlanmadan tedaviyi ret ediyor.

Emine Şenyaşar da, “Adalet istiyorum, oğlum serbest bırakılsın. 3 yıldık tek kişilik hücrede tutuluyor. Ölmeden önce ben çocuğumu görmek istiyorum. Adalet yok” dedi.
Önceki Haber
Miting sonrası 'gökkuşağı ve pankart' gerekçesiyle gözaltı
Sonraki Haber
Erdoğan'dan günler sonra Deniz Poyraz açıklaması