Ana SayfaManşetBasın Bayramı Günü: Gazeteciler saldırı altında

Basın Bayramı Günü: Gazeteciler saldırı altında

HABER MERKEZİ – Türkiye Gazeteciler Sendikası, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Gazetecilerin özgürce haber yapması engellenirken Basın Bayramı kutlayacak hâlimiz yok” dedi.

24 Temmuz 1908’de basında sansürün kaldırılmasının, demokrasi ve özgürlük yolunda önemli bir adım olması nedeniyle her yıl 24 Temmuz günü Basın Bayramı olarak kutlanıyor.

Basın Bayramı Günü’nde birçok dernek, kurum ve siyasi parti temsilcisi açıklama yaptı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yaptığı açıklamada, basına yönelik baskıları kınayarak, “Gazetecilerin özgürce haber yapması, toplumun özgürce haber alması engellenirken #BasınBayramı kutlayacak hâlimiz yok. Bayramımızı yeniden kazanana kadar her günümüz mücadele günü. Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!” ifadeleri kullanıldı.

‘Bu halde nasıl bayram kutlayalım?

Çağdaş Gazeteciler Derneği, cezaevlerinde birçok meslektaşlarının bulunduğunu hatırlatarak, bu şartlarda bayram kutlanılmayacağını ifade etti.

Gazetecilere yönelik orantısız polis şiddetine de değinen derneğin açıklamasının devamında şunlar yer aldı:

Gazeteciler açlık seviyesinde maaşlarla çalışırken, sokakta polisin şiddeti, işyerinde patronun-müdürün tacizi, siyasetçilerin, iktidar yandaşlarının her gün hedef gösterip karalaması altında mı bayram kutlayalım? Tazminatsız kovulurken, mahkemelerde bile hakkımızı arayamazken mi bayram kutlayalım? Ya da basın kartı alabilmek için bile mahkeme mahkeme dolaşmak zorunda kalırken mi? Bu haberi yaparsam mutlaka dava açılır, bu yazıyı yazarsam işten atılabilirim, bu soruyu sorarsam sonuçları iyi olmayabilir diye her dakika kendimizi uyarmak zorunda kalırken nasıl bayram kutlayalım? Kimse kimseyi kandırmasın. Türkiye’de gazetecilik can çekişmektedir.

‘Bunlardan fırtına çıksa yaprak kımıldamaz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden açıklama yaptı:

“Basın emekçilerimizin #BasınBayramı’nı kutlarım! Görüyorum; seçimden köşe bucak kaçan iktidarın atadığı sözüm ona “iletişimciler” sizi hedef gösteriyor, kurumlarınızı tehdit ediyor. Müsterih olun sevgili emekçiler, bunlardan fırtına çıksa yaprak oynamaz!

‘Gazeteciler saldırı altında’

HDP Basın Yayın ve Propaganda Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel de, Basın Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

“Özgür Basın mücadelesinin yanındayız” başlıklı açıklamada, ”Gazetecilere yönelik baskılar bugün de AKP iktidarı ve Saray rejimi tarafından devam ettiriliyor. Ne yazık ki 24 Temmuz 1908’den 113 yıl sonra bugün gazeteciler ağır saldırı altında. TGS verilerine göre en az 38 gazeteci cezaevinde bulunuyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 153’üncü sırada bulunuyor. İnternet gazetecileri güvencesiz, iktidar sosyal medyaya savaş açmış durumda, muhalif basın her gün baskı ve saldırı altında ve medya çalışanlarının çoğu sendikasız, toplu sözleşmesiz. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Goebbels rolünü üstleniyor ve denetimi altında olan medyada bile en ufak bir aykırı sese tahammül etmeyeceklerini çeşitli vesilelerle ortaya koyuyor. Bu topyekûn baskı ve saldırılara karşı durmanın yolu da hep birlikte mücadele etmekten geçiyor. HDP olarak; 24 Temmuz’u mücadele günü olarak nitelendiren basın kurum ve emekçilerini selamlıyor, özgür basın mücadelesi yürüten gazetecilerin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz” denildi.
Önceki Haber
İHD: Korkmaz koşulsuz şartsız tahliye edilmeli
Sonraki Haber
Afganistan'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi