Ana SayfaDünyaAvrupa Parlamentosu HDP’ye baskı nedeniyle Türkiye’yi kınadı

Avrupa Parlamentosu HDP’ye baskı nedeniyle Türkiye’yi kınadı

HABER MERKEZİ – Avrupa Parlamentosu, HDP ve muhalefete yönelik baskı nedeniyle Türkiye’yi kınayan bir karar aldı.

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Strasbourg’da devam eden genel kurul toplantılarında bugün oylanan, “Türkiye’de, Başta HDP Olmak Üzere, Muhalefete Yönelik Baskı” başlıklı karar tasarısı 2’ye karşı 603 oyla kabul edildi. Oylamada 67 parlamenter çekimser kaldı.

AP bünyesindeki Hristiyan Demokrat, Sosyal Demokrat, Liberal, Yeşiller ve Sol gruplar tarafından ortaklaşa kaleme alınan kararda, muhalefet partilerine yönelik “giderek artan” baskı “kaygı verici” olarak tanımlanıp, kınandı.

Muhalefet partilerine yönelik baskının “siyasi partilerin haklarını kullanma ve demokratik rollerini gerçekleştirme kapasitelerini kısıtladığına” vurgu yapıldı.

Siyasi muhalefetin işleyiş özgürlüğündeki bu gerilemenin “insan haklarının Türkiye’deki dramatik durumunu ve demokrasi ve hukuk devletinin devam eden çöküşünü açığa vurduğu” görüşü not edildi.

AİHM kararları hatırlatıldı

Yaklaşık 4 bin üyesinin hapiste olduğu belirtilen HDP’nin durumuna özellikle dikkat çekilen kararda, bu partinin kapatılması için Anayasa Mahkemesi (AYM) önündeki girişim kınandı.

AYM’nin bugüne kadar altı “Kürt partisi” kapattığı belirtildi. Ancak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) parti kapatmaların örgütlenme özgürlüğünün ihlali olduğuna dair geçmişte aldığı kararlar hatırlatıldı.

HDP’nin kapatılmasının “orta vadede ciddi bir siyasi hata olacağı, çoğulculuğa ve demokratik ilkelere tersinmez darbe indireceği ve Türkiye’de milyonlarca seçmenin temsil edilememesi sonucu yaratacağı” kaydedildi.


DW TÜRKÇEÖnceki Haber
HDP'den istifa etmişti: Dicle Belediye Başkanı Aygören AKP’ye katıldı
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.