Ana SayfaDünyaBM raporu: IŞİD İdlib’i Türkiye’ye geçiş kapısı olarak kullanıyor

BM raporu: IŞİD İdlib’i Türkiye’ye geçiş kapısı olarak kullanıyor

HABER MERKEZİ – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan son raporda IŞİD’in İdlib’i Türkiye’ye geçiş için kapı olarak kullandığı belirtildi.

BM uzmanlarının Güvenlik Konseyi’ne sunduğu 22 sayfalık raporda 2021 yılının ilk altı ayındaki küresel “terör faaliyetleri” değerlendirildi.

Raporda Suriye’nin kuzeyindeki İdlib ilinin IŞİD üyeleri ve aileleri için stratejik bir konum olmaya devam ettiği, İdlib’in bu militanlar Türkiye’ye geçiş kapısı konumunda olduğu kaydedildi.

Türkiye’nin Hatay tarafından sınır ihlalinde bulunan bazı IŞİD militanlarını tutukladığı açıklamaları da raporda yer alan bilgiler arasında.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre BM uzmanları tarafından hazırlanan raporda IŞİD ve El-Kaide gibi örgütlerinin, Türkiye’de yaşayan Türki cumhuriyetleri kökenli kişileri bünyelerine katmak için yoğun çalışmalarda bulundukları kaydedildi.

IŞİD ve El Kaide tehdidi artıyor’

BM raporunda ayrıca, IŞİD, El Kaide ve bağlı yapılaşmaların oluşturduğu tehditlerin süreklilik kazandığı, bazı bölgelerde bu tehditlerin azami oranda yükselişe geçtiği bildiriliyor.

Özellikle Batı ve Doğu Afrika’nın her iki örgütün hedefinde olduğu, radikal örgütlerin militan kazanma konusunda eylemlerini arttırdığı belirtilen BM raporunda, çatışma yaşanmayan bölgelerde de tablonun tam tersine geliştiği, salgın hastalık yüzünden yaşanan kapanmaların radikalleşme riskini arttırmasına rağmen örgütlerin insan kaynaklarına ulaşımını yavaşlattığına dikkat çekiliyor.

Suriye ile Afganistan’daki durum

İdlib’de en az on bin radikal İslamcı militanın bulunduğunun altını çizen raporda, IŞİD’in Suriye’nin bazı bölgelerinde muharebe yeteneklerini yeniden kazanabilmek için gerilla savaşı taktiğine başvurduğu kaydedildi.

Buna karşılık da İran destekli Şii milislerin çoğunlukta olduğu ‘Haşdi Şabi’ örgütü ve IŞİD arasında çatışmalar da tüm şiddetiyle devam ediyor.

Ayrıca Türkmenistan’da radikal İslamcı örgütlerin militan sayısını her geçen gün daha da arttırdıkları, bu güçlerin Afganistan’da kullanılmak üzere örgütlendiği kaydedildi.

 

 
Önceki Haber
El-Bab'da TSK konvoyuna saldırı: 2 asker yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
Avrupa'da Covid-19 vakalarında ciddi artış: Kısıtlamalar geri geliyor