Ana SayfaEğitimBoğaziçili akademisyenler 5 isim hakkında suç duyurusunda bulundu

Boğaziçili akademisyenler 5 isim hakkında suç duyurusunda bulundu

HABER MERKEZİ – Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, görevden alınan Prof. Dr. Melih Bulu, yerine vekaleten atanan Prof. Naci İnci ve YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın da aralarında olduğu 5 isim hakkında suç duyurusunda bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla görevden alınan rektör Prof. Dr. Melih Bulu, yardımcıları Prof. Dr. Naci İnci, Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez, Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç hakkında, görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle 16 Temmuz’da suç duyurusunda bulundu.

Medyascope’un haberine göre; bahsi geçen isimlerin “kamu görevlileri olarak kanunda kendilerine verilen görev ve yetkilerden şahsi emelleri için yararlandıklarını, görevlerinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine ve kamunun zararına neden olacak şekilde idari işlemler, eylemler gerçekleştirdiklerini” bildiren Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, atanmış yönetimin eylemlerinin önemli bir kısmının “Üniversite Senatosu ve Üniversite Yönetim Kurulu’nu ele geçirmeye yönelik olduğunu” öne sürdü.

Ne olmuştu?

Üniversiteye atanan rektör Melih Bulu, 6 ayı geçen protestoların ardından Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınmış, yerine vekaleten yardımcısı Naci İnci atanmıştı.

İnci, göreve getirilmesinin ardından akademisyen Can Candan’ı görevden almıştı.
Önceki Haber
Vaka sayısı yükseliyor: 12 bin 381 yeni vaka, 58 can kaybı
Sonraki Haber
El-Bab'da TSK konvoyuna saldırı: 2 asker yaşamını yitirdi