Ana SayfaGüncelKöpeğe işkence başvurusu ‘müdür izinde’ denilerek işleme alınmadı

Köpeğe işkence başvurusu ‘müdür izinde’ denilerek işleme alınmadı

HABER MERKEZİ – İstanbul Silivri’de AKP milletvekilli aday adayı Rıdvan Pehlivan’ın bir köpeğe yönelik işkence ettiği iddiasıyla ilgili İlçe Tarım Müdürlüğü’ne yapılan başvuru, ‘müdür izinde’ denilerek işleme alınmadı.

Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan düzenleme ile hayvanlara yönelik işkence ve şiddet eylemleri, aktivistler ve muhalefetin ‘eksik uygulamalar var’ tepkilerine rağmen ceza kapsamına alınmıştı.

14 Temmuz’da yürürlüğe giren düzenleme ile hayvanlara yönelik işkence ve kötü muamelede suçüstü hallerinde Cumhuriyet Savcılıkları tarafından resen soruşturma başlatılabiliyor.

Suçüstü halleri dışında yürütülecek adli soruşturmalar ile ilgili şikayet hakkının ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine verilmesi mağduriyetleri de beraberinde getirdi.

Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER), AKP’den milletvekilli ve belediye meclis üyesi aday adayı olan müteahhit Rıdvan Pehlivan’ın tekme ve sopayla köpeğe işkence ettiği görüntüleri paylaştı.

Dernekten yapılan açıklamada ilçe tarım müdürünün izinde olması sebebiyle adli soruşturma şartının yerine getirilemediği ve soruşturmaya başlanamadığı belirtildi.

Dernek Başkanı Erman Paçalı, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada,  yaşananları anlattı ve duruma tepki gösterdi:

Rıdvan Pehlivan isimli işadamının bir sitede kendi halindeki köpeğin yanına giderek önce kafasına ve vücuduna tekme attığı, ardından uzaklaşmaya çalışan köpeği eline aldığı sopa ile dövmeye devam ettiğine dair görüntüler elimize ulaştı. Konuyu ilçe tarım müdürlüğü ile paylaştık lakin ilçe tarım müdürü izinde. Yerine bakan vekil müdür ise soruşturma şartını yerine getirmek konusunda isteksiz. Bu konuda karar vermek istemiyor ve kararı asil müdüre bırakmak istiyor.

Asil müdür izinden bir hafta sonra dönecek. Konuyu inceledikten sonra şikayetçi olup olmayacaklarına karar verecekler ve şikayetçi olursalar adli soruşturma başlayacak. İşte kastettiğimiz tehlike buydu. Şimdi bu olayda asil müdürü beklemeyi gerektirecek bir durum yok. Görüntüler gayet açık ve net. Soruşturma şartı neden yerine getirilmek istenmiyor anlayabilmek mümkün değil. İşadamı çevresi olan, siyasi bağlantıları olan, iktidar partisinden milletvekili ve belediye meclis üyesi aday adayı olmuş bir isim. Korunmak mı isteniyor? Amaç nedir?
Önceki Haber
Himmet Aydemir evli olduğu kadını ağır yaraladı
Sonraki Haber
Van'da sel: İki çoban kayıp onlarca kişi mahsur