Ana SayfaDünyaGılgamış Destanı Rüya Tableti Mezopotamya’ya geri dönebilir

Gılgamış Destanı Rüya Tableti Mezopotamya’ya geri dönebilir

HABER MERKEZİ – ABD mahkemesi, dünyanın en eski edebiyat eserlerinden olan Gılgamış Destanı’nın bir bölümünün bulunduğu tabletin, İncil Müzesi’nden alınarak yetkililere teslim edilmesine karar verdi.

ABD’de New York eyaleti federal mahkemesi, dünyanın en eski edebiyat eserlerinden biri olan Gılgamış Destanı’nın bir bölümünün bulunduğu ve Gılgamış Rüya Tableti olarak adlandırılan tabletin Oklohoma kentinde bulunan İncil Müzesinden alınarak yetkililere teslim edilmesine karar verdi.

3 bin 500 yıllık tarihi esere, 2019 yılında sergilendiği müzede yetkililer tarafından ülkeye kaçak girdiği için el konulmuştu.

Kasulis: Menşe ülkesine iade etmekte dönüm noktası

Spunik’te yer alan habere göre, ABD Adalet Bakanlığı resmi açıklamasında mahkeme kararını değerlendiren New York’un Savcı Vekili Jacquelyn M. Kasulis, “Bu el koyma, dünya edebiyatının bu nadir ve eski başyapıtını menşe ülkesine iade etme yolunda önemli bir dönüm noktası temsil ediyor” dedi.

Açıklamada, 2003 yılında, ABD’li bir antika satıcısı, Londra’daki bir madeni para satıcısının aile üyesinden kirle kaplı ve okunamayan Gılgamış Rüya Tableti’ni satın aldı.

Eski Eserler Satıcısı ve bir ABD çivi yazısı uzmanı, tableti, içeriğini gerektiği gibi beyan etmeden uluslararası postayla Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderdi.

Tablet ithal edilip temizlendikten sonra çivi yazısı uzmanları tabletin Gılgamış destanının bir bölümünü taşıdığını anladı.

Başsavcı yardımcısı Polite: Kararlıyız

Adalet Bakanlığı Suç Birimi’nden Başsavcı Yardımcısı Kenneth A. Polite Jr., “Gılgamış Rüya Tabletine el konulması, Bakanlığın ABD sanat piyasasından, kaçırılan kültürel varlıkları ortadan kaldırma konusundaki kararlılığını gösteriyor” dedi.

Gılgamış Destanı

Gılgamış Destanı, antik Mezopotamya’dan günümüze ulaşan en eski edebiyat eseri ve Piramit metinlerinden sonra en eski ikinci dini metin olarak kabul edilen destansı bir şiirdir.

Gılgamış’ın yazınsal tarihi, Üçüncü Ur Hanedanlığı’ndan (y. MÖ 2100) kalma Uruk kralı Bilgamış (“Gılgamış” için kullanılan Sümerce ad) hakkında yazılan beş Sümer şiiriyle başlar. Bu bağımsız hikâyeler, daha sonra Akadcada birleşik bir destan için kaynak malzeme olarak kullanılmıştır.
Önceki Haber
Akşener İYİ Parti'nin oy hedefini açıkladı
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.