Gine’de darbe: Cumhurbaşkanına ev hapsi

Gine’de darbe: Cumhurbaşkanına ev hapsi

Gine’de yönetime el koyan ordu, Cumhurbaşkanı Alpha Conde’ye ev hapsi cezası verdi.

Batı Afrika ülkesi Gine’de ordu yönetime el koydu. 83 yaşındaki Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin ev hapsinde olduğu açıklandı.

Askeri yönetim tüm valileri görevden aldı ve onların yerlerine komutanları atadı. Ülkede ayrıca süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve tüm sınırlar bir haftalığına kapatıldı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, kendilerini Ulusal Uzlaşma ve Kalkınma Komitesi olarak tanımlayan darbeci askerler, anayasanın askıya alındığını, daha kapsayıcı bir yeni anayasa için istişarelerin gerçekleşeceğini duyurdu.

Özel Kuvvetler Komutanı Albay Mamady Doumbouya, yapılan yolsuzluklara ve kötü yönetime son vermek için harekete geçtiklerini öne sürdü.

Toplantı çağrısı ve tehdit

Darbe yapan askerler, tüm bakanlardan ve ülkenin önde gelen siyasetçilerinden bugün organize edecekleri bir toplantıya katılmalarını istedi.

Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, davetli olup toplantıya katılmayan herkesin “isyancı” olarak görüleceği belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği ise Gine’deki darbeyi kınadı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Afrika Birliği, 83 yaşındaki Cumhurbaşkanı Conde’nin derhal serbest bırakılmasını istedi.

2011’de de darbe girişiminde bulunulmuştu

Doğal kaynakları bakımından zengin bir ülke olan Gine, yıllar süren iç kargaşa ve yönetim boşluğu nedeniyle dünyanın en yoksul ülkelerinden birisi haline geldi.

Cumhurbaşkanı Alpha Conde’ye karşı, 19 Temmuz 2011’de de darbe girişiminde bulunulmuş ve konutuna roketli saldırı düzenlenmişti. Conde, 18 Ekim 2020’de yüzde 59,49 oy alarak 3’üncü kez cumhurbaşkanı seçilmişti.

Cumhurbaşkanının en fazla 2 dönem üst üste görev yapabildiği ülkede 2. dönemi Aralık 2020’de sona eren Conde’nin üçüncü dönem de seçilebilmesine imkan sağlayacak anayasa değişikliği referandumu 22 Mart 2020’de yapılmıştı.

HABER MERKEZİ