Nusaybin’de esnaf ziyareti yaparak sorunları dinleyen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Biz birlik olursak her şey mümkün. Her şeyi de değiştirebiliriz” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mardin’deki programının ikinci gününde Nusaybin ilçesine geçti. Sabah saatlerinden itibaren başlayan program kapsamında Sancar’a HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, HDP Milletvekilleri Pero Dündar ile İmam Taşçıer eşlik etti.
‘İnanalım ve birliğimizi kuralım’
Sancar ve beraberindeki heyet ilk olarak Nusaybin esnafını ziyaret etti. Zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde karşılanan Sancar, esnaf ile sohbet edip, ikram edilen çay ve kahveyi içti. Ardından Kaçakçılar Çarşısı’nda esnafın sorunlarını dinledi. Sorunları birlikte aşacaklarını belirten Sancar, “Birlikte değiştireceğiz. Birliğimizi oluşturmamız lazım. Biz birlik olursak her şey mümkün. Her şeyi de değiştirebiliriz. İnanalım ve birliğimizi kuralım” dedi.
Tarihi Nusaybin Tren Garı’nı ziyaret eden Sancar, Tarihi Mor Yakup Kilisesine geçerek, burada kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Sancar’ın sonraki durağı Zeynelabidin Türbesi olurken, burada dua okuyan Sancar, ardından ise programının son durağı olan Akarsu kırsal mahallesine geçti.
‘Basına yönelik baskılar arttı’
İlk olarak Kürt gazeteci Musa Anter’in anıt mezarını ziyaret eden Sancar, burada kısa bir konuşma yaptı. Basına yönelik operasyonlar ve baskıların iyice arttığını kaydeden Sancar, “Özgür Basın geleneğinin de ustası, piri, Apê Musa’dır. Ömrünü bu yolda emek vererek harcadı. Şimdi O’nun yolundan gidenler de hiçbir zaman boyun eğmezler. Özgür Basın’ın, Musa Anter ruhunu yaşatacağını herkes bilsin. Bu vesileyle de bunu tekrar hatırlatalım. Hapishanede tutulan Özgür Basın geleneğinden gelen herkese de buradan Musa Anter’in mezarının başından, Apê Musa’nın mekanından selam gönderiyoruz” dedi.
Ardından köyde esnaf ve yurttaşlarla bir araya gelen Sancar ve beraberindeki heyet, programını sonlandırdı.