Mültecilerin Meriç Nehri’ne atılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Mültecilerin Meriç Nehri’ne atılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, 45 mültecinin askerler tarafından Meriç Nehri’ne atılması iddialarına re’sen soruşturma başlattı.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, 24 Ağustos’ta Yunanistan tarafından Türkiye’ye iade edildikten sonra jandarma komutanın emriyle 45 mültecinin Meriç Nehri’ne atıldığı yönündeki iddialara ilişkin re’sen soruşturma başlattı.

Edirne Valiliği’nin mültecilerle görüşme talebi üzerine Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi’nden iki avukat ve İnsan Hakları Derneği’nden (İHD) bir avukat, nehre atılan iki mülteci ile oğlu kayıp bir baba ile birlikte 10 Eylül’de Edirne’ye gitti.

Sığınmacıların ifadesi alındı

ÖHD İstanbul Şubesi üyesi Vedat Çağırtekin, kente gittiklerini ancak açılan soruşturma nedeniyle valilik görüşmesini ertelediklerini ifade etti.

Çağırtekin, soruşturma kapsamında suç duyurusunda bulunan iki mültecinin ifade verdiğini söyledi.

İfadelerin alınması ardından yer tespiti için Meriç’teki sınıra gittiklerini belirten Çağırtekin, müvekkillerinin ifadelerinin uzun sürmesi nedeniyle yer tespiti için gittiklerinde havanın karardığını ve yer tespitinin yapılamadığını söyledi. Çağırtekin, yer tespiti yapmak için 13 Eylül’de tekrar Edirne’ye gideceklerini aktardı.

Açılan soruşturma kapsamında cenazelerin bulunması için valiliğin nehirde arama yapılması için talimat vermesi gerektiğini belirten Çağırtekin, ÖHD olarak arama çalışmalarının başlatılması için ayrıca valiliğe talepte bulunacaklarını belirtti.

HABER MERKEZİ