Ana SayfaGüncel‘Aşk’la Semiha Berksoy’ sergisi 20 Ocak’ta

‘Aşk’la Semiha Berksoy’ sergisi 20 Ocak’ta

HABER MERKEZİ –Ressam Semiha Berksoy’un aşkı farklı biçimlerde ele aldığı eserlerinin yer alacağı ‘Aşk’la Semiha Berksoy’ sergisi 20 Ocak’ta ziyarete açılacak. 

2004 yılında hayatını kaybeden ressam Semiha Berksoy’un aşkı farklı biçimlerde merkeze aldığı resimleri ile daha önce hiç sergilenmemiş desenleri ‘Aşk’la Semiha Berksoy’ sergisinde bir araya geliyor.

Sergi, sanatçının bilinen tüm eserlerini içeren ‘Semiha Berksoy: Catalogue Raisonne’ kitabının tanıtımı ile paralel olarak gerçekleştirilecek.

20 Ocak’tan itibaren O’Art’ta ziyarete açılacak olan serginin küratörlüğünü Derya Yücel üstleniyor.

Sergi; arya, söz, ses, mizansenden beslenen resimleri ile Berksoy’un yaşamı ve sanatının kaynağı olarak aşkın dışavurumunu yansıtacak.

Semiha Berksoy 

1910 yılında doğan Semiha Berksoy ilk Türk kadın opera sanatçısıdır. İstanbul Konservatuarı’nda ve Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi Resim ve Tiyatro Okulu’nda eğitim almıştır. Daha sonra devlet bursu ile Almanya’da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümü’nde eğitim almış ve birinci olarak bitirmiştir.

Opera kariyerine 1934’de başlamış olan Semiha Berksoy Türkiye, Almanya ve Portekiz’de sahneye çıkmıştır. 1939’da Richard Strauss’un Ariadne Auf Naxos isimli operasındaki Ariadne rolü ile Avrupa’da sahne alan ilk Türk opera sanatçısı olmuştur. 1940’da Türkiye’ye dönen Semiha Berksoy, Carl Ebert’in rejiliğinde Tosca ve Madame Butterfly operalarında oynamıştır. Ayrıca Deli Dolu ve Lüküs Hayat operetlerinde de görev almıştır.

1998’de Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. 1999’da New York City Lincoln Center’da Robert Wilson’ın The Days Before: Death, Destruction and Detroit III isimli operasında opera söylemiştir. 15 Ağustos 2004’de 94 yaşında ölmüştür, bir gün sonra İstanbul’da gömülmüştür.