Ana SayfaDünyaPentagon’dan İdlib açıklaması, Çavuşoğlu’ndan ABD’ye eleştiri

Pentagon’dan İdlib açıklaması, Çavuşoğlu’ndan ABD’ye eleştiri

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İdlib’e askeri operasyonun an meselesi olduğu yönündeki sözlerini değerlendiren Pentagon sözcüsü, “Ruslar ve Türkler’in bölgede daha kapsamlı bir çatışmaya girmeye çok yaklaştığını görüyoruz” dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise “ABD, Rusya ile yaşadığımız sorundan dolayı bize yaklaşıyorsa samimiyeti sorgulanır” diyerek ABD’yi eleştirdi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin İdlib vilayetine askeri harekat tehdidinde bulunması ve hemen ardından Kremlin’den gelen “bu en kötü senaryo olur” uyarısıyla tırmanan gerilime ilişkin açıklama geldi.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, İdlib’deki artan gerilimle ilgili yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye’nin çatışmaya girmeye çok yaklaştığına işaret etti.

Düzenlenen basın brifinginde soruları yanıtlayan Hoffman’a bir gazeteci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İdlib’e askeri operasyonun an meselesi olduğu yönündeki sözünü hatırlatarak, “Türk muhataplarınızla görüşüyor musunuz? Bölgede Suriye rejiminin ilerlemesine karşı koyacak herhangi bir askeri operasyona destek verecek misiniz? Rusya’ya geri çekilmesi yönünde bir mesaj iletiyor musunuz?” şeklinde bir soru yöneltti.

Suriye’deki duruşlarının değişmediğini, siyasi çözümden yana olduklarını vurgulayan Hoffman, “Ruslar ve Türkler’in bölgede daha kapsamlı bir çatışmaya girmeye çok yaklaştığını görüyoruz. Bundan kaçınmanın bir yolunu bulacaklarını umuyoruz” ifadesini kullandı.

Pentagon Sözcüsü Hoffman, uluslararası topluma da İdlib’e saldırılarını durdurması için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a daha fazla baskı uygulama ve barışçıl bir çözüm bulma yönündeki çağrılarını sürdürdüklerinin altını çizdi.

Hoffman, ABD’nin İdlib meselesi hakkında taraflarla ne gibi temaslar yürüttüğü konusundaysa ayrıntı vermedi.

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı son açıklamada, İdlib konusunda bir çözüm bulunması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte çalıştıklarını söylemişti.

Hoffman, Pentagon’un da böyle bir çalışma içerisine girip girmediği sorusuna da net yanıt vermeyerek, soruyu Beyaz Saray’a yönlendirdi.

Çavuşoğlu: Rusya ile henüz istediğimiz noktada değiliz

TRT Haber canlı yayınında İdlib’le ilgili soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Moskova ile süren görüşmelerle ilgili “Şu andaki pozisyonlarımız arasında farkların olduğu doğru. Son toplantılarda biraz daha yakınlaşma oldu ama henüz istediğimiz noktada değiliz” dedi.

Daha önce Rusya’nın Türkiye’nin İdlib için yeni bir harita verdiği, Eylül 2018’de Soçi’de uzlaşılan silahtan arındırılmış bölgenin Türkiye sınırına daha yakın bir bölgeye taşınmasını önerdiği iddia edilmişti.

Böyle bir haritanın verilip verilmediği sorusuna Çavuşoğlu, “Görüşmelerde karşılıklı pozisyonlarımızı belirleyen kağıtlar verdik. Hepimiz kendi pozisyonumuzu ortaya koyduk. Görüşmelere devam edeceğiz” yanıtını verdi.

“Soçi ve Astana ortadan kalktığını söyleyemeyiz ama yara aldığını söyleyebiliriz” diyen Çavuşoğlu, İdlib’le ilgili Türkiye’yi destekleyen açıklamalar yapan Washington yönetimini ise “ABD, Rusya ile yaşadığımız sorundan dolayı bize yaklaşıyorsa samimiyeti sorgulanır” diyerek eleştirdi.

Ne oluyor?

Suriye hükümet güçlerinin son haftalarda muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib ve çevresine düzenlediği operasyonlar ve neticesinde elde ettiği toprak kazanımları, Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğini zedeliyor.

Esad’a karşı savaşanları destekleyen Türkiye iki hafta içinde 13 Türk askerinin hayatını kaybetmesine yol açan saldırıların ardından Şam yönetimine geri çekilmesi için ültimatom vermişti.

Fotoğraf: Reuters

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye hükümet güçlerinin Şubat ayı sonuna kadar gözlem noktalarının gerisine çekilmemesi halinde “gereğini yaparız” demişti.

Bu ültimatomun gölgesinde iki ülke heyetleri arasında Ankara ve Moskova’da gerçekleştirilen görüşmelerden ise sonuç çıkmadı.

Diplomatik temaslardan sonuç çıkmaması üzerine açıklamalarda bulunan Erdoğan, İdlib konusunda son ikazları yaptıklarını belirterek “Bir gece ansızın gelebiliriz… Harekat an meselesidir” tehdidinde bulundu.

Erdoğan’ın sözlerine Kremlin’den gelen yanıtta ise, “Suriye ordusuna karşı bir harekattan söz ediliyorsa, bu en kötü senaryo olur” ifadeleri kullanıldı.


Erdoğan “İdlib’e harekat an meselesi” dedi, Rusya’dan uyarı geldi

Erdoğan’la İdlib’i görüşen Trump: Beraber çalışıyoruz, ne yapabiliriz görelim


Karınca, Amerika’nın Sesi, BBC Türkçe

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Şili'de kadınlar feminist parti kurma hazırlığında
Sonraki Haber
Sağlık Bakanı'ndan Rize'deki Corona virüsü şüphesine ilişkin açıklama