Ana SayfaGüncelIrak ve Türkiye’den ortak bildiri: ‘Başika, bir Irak kampıdır’

Irak ve Türkiye’den ortak bildiri: ‘Başika, bir Irak kampıdır’

HABER MERKEZİ – Irak Devlet Televizyonu, Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelen Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin Türk askerinin Başika’dan çekilmesi konusunda anlaştığını duyurdu. Türkiye ve Irak arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin toplantısının ardından yayınlanan ortak bildiride de  “İki taraf, Başika Kampı’nın bir Irak kampı olduğunu vurguladı” denildi. Ayrıca Başbakan Yıldırım Şengal’le ilgili olarak “Peşmerge ve Irak merkezi güçleri ile Sincar’ın terör unsurlarından temizlenmesi konusunda gerekli çalışmalar yapılacak” açıklamasında bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, Irak ziyareti kapsamında Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile görüştü.

Görüşme sonrası iki lider ortak bir açıklama yaptı.

Ortak açıklama yapılırken Irak Devlet Televizyonu, Başbakan Binali Yıldırım ve Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin, Türk askerinin Başika’dan çekilmesi konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Ortak bildiri

İki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı (YDSK) sonucunda yayınlanan ortak bildiri de ise Başika ve diğer konulara ilişkin mutabakat şöyle ifade edildi:

İki taraf, iki ülke arasındaki ilişkilerin temelini oluşturan toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı çerçevesinde, karşılıklı güvenlik ve istikrarın sağlanacağını ve birlikte terörle mücadele etmeyi benimsediklerini vurguladı. İki taraf, Başika Kampı’nın bir Irak kampı olduğunu vurguladı. Irak tarafı, Başika kampı hususundaki tutumunun sabit olduğunu belirterek, Türk tarafının kuvvetlerini çekmeye yönelik süreci başlatması ve bu meselenin sona erdirilmesi gerekliliğini vurguladı. Türk tarafı, Irak’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduğunu yineledi.

Ticaret ve ekonomi

İki taraf, aralarındaki ticari ve ekonomik işbirliği düzeyinin artırılmasının, terörden zarar gören bölgelerin yeniden inşasının ve iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesinin önemini vurguladı. İki taraf, Dicle ile Fırat Nehirlerine ait suların yönetiminde ve ortak su projelerinde işbirliğinin artırılması üzerinde anlaştı.

IŞİD’le mücadele

Türkiye Hükümeti, Ninova’nın kurtarılması ve DEAŞ’ın varlığını yok etme operasyonları kapsamında; Irak Silahlı ve Güvenlik Kuvvetlerinin elde ettiği kaydadeğer ilerlemeyi takdirle karşıladığını belirtti. İki taraf, topraklarında herhangi bir terör örgütünü bulundurmayacaklarını ve iki ülkenin milli güvenliğini tehdit eden herhangi bir faaliyette bulunulmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

İki taraf, Uluslararası Koalisyon’un DEAŞ’a karşı yürüttüğü mücadelede işbirliği içinde hareket edeceklerini belirtti. İki taraf, iki ülke halkları arasındaki kültürel ve sosyal bağların kuvvetlendirilmesi, iki ülke vatandaşlarının kaynaşmalarına imkan sağlanması için kültür ve turizm alanında kapsamlı bir atılım yapılması gerekliliğini vurguladı.

İki taraf, ortak stratejik vizyon temelinde çıkarları ve sınamaları belirleyerek, bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanması için birlikte çalışmak, ayrıca mezhebi ve etnik kutuplaşma dahil bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit eden tüm faktörleri bertaraf etmek üzerinde mutabık kaldı.

Yıldırım’dan açıklama

Başbakan Binali Yıldırım da İbadi ile görüşme sonrası düzenlenen ortak açıklamada Irak’ın PKK’ye karşı açıklamalarını ‘önemli ve memnuniyet verici’ bulduğunu ifade ederek, Irak’ın toprak bütünlüğüne vurgu yaptı.

Yıldırım “Irak’ın egemenliği bizim için çok önemlidir, egemenliğine zarar verecek hiçbir girişime, hiçbir harekete rıza göstermeyiz, içinde olmayız. Irak’ın bütünlüğü de aynı şekilde bizim için önemlidir, bunun bilinmesini isteriz” dedi ve devamla şunları söyledi:

Bu konuyu konuştuk. Bu bir keyfiyet değil, bir ihtiyaçtan doğmuştur. Görüyoruz ki DEAŞ’tan bölgenin temizlenmesinde önemli mesafe katedilmektedir. Buna uygun olarak bu konuyu da dostane biçimde çözüme ulaştırmış olacağız.

Şengal

Öte yandan iki liderin görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında, yayınlanan ortak bildiride açıkça ifade edilmese de Başbakan Yıldırım, Peşmerge ve Irak merkezi güçleri ile Şengal’e yönelik ‘gerekli çalışmaların yapılacağını’ söyledi.

Yıldırım, şöyle konuştu:

Sincar (Şengal) birinci derecede en büyük tehdidi bize oluşturmaktadır ve tehdidin bertaraf edilmesi konusunda Sayın Başbakanın hassasiyetleri için de teşekkür ediyoruz. Bu konuda da gerekli işbirliğini yapmaya hazırız. Sadece Sincar değil bütün Irak topraklarından ülkemize yönelen terör faaliyetlerine karşı işbirliğini sürdüreceğiz.

Erdoğan operasyon sinyali vermişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce Şengal’e operasyon sinyali vermişti. “Suriye ve Irak’ta, şu anda Kerkük’te, Musul’da, Telafer’de, Sincar’da (Şengal) bu mücadeleyi yine sürdüreceğiz” diyen Erdoğan, şunları söylemişti:

Niye? Sincar yeni bir Kandil olma yolunda. Onun için biz Sincar’a müsaade edemeyiz, çünkü orada PKK var.