Ana SayfaGüncelKCK Ana Davası: Yargıtay, HDP’li iki vekilin cezasını onadı

KCK Ana Davası: Yargıtay, HDP’li iki vekilin cezasını onadı

HABER MERKEZİ – KCK Ana Davası’nda yargılanan HDP milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’na verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından onandı.

Yargıtay, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’na “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla verilen 9 yıl, DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında da verilen 6 yıl 3 ay hapis cezalarını onadı.

Avukatlardan edindiğimiz bilgiye göre “örgüt yöneticisi olmak” suçlamasından HDP Van Milletvekili Tayip Temel’e verilen 18 yıl hapis cezası ve “örgüt üyesi olmak” iddiasından HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar’a verilen 9 yıl hapis cezası ise bozuldu.

Böylece Temel ve Dündar yeniden yargılanacak.

HDP milletvekilleri Güven ve Farisoğulları’nın kesinleşen cezaları Meclis’te okunduğu takdirde ise milletvekillikleri düşecek.

Ne olmuştu?

2009 yılında yerel seçimlerin ardından “KCK” adı altında başlatılan operasyonlarda tutuklanan Kürt siyasetçiler, belediye eşbaşkanları, meclis üyeleri, insan hakları savunucuları, gazeteci ve aydınların bulunduğu 154 siyasetçinin 8 yıldır yargılandığı KCK Ana Davası’nda 28 Mart 2017 tarihinde karar çıkmış, 99 kişiye toplam bin 109 yıl 10 ay 22 gün hapis cezası verilmişti.

Yapılan itiraz üzerine dosyayı inceleyen Antep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, 18 Nisan 2018’de aldığı kararda 89 isim hakkındaki hükmü onarken, diğer 10 isme verilen cezalara dair kısmi bozma kararları vermişti.

Bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı ve İstinaf Cumhuriyet Başsavcılığı ile Kürt siyasetçilerinin avukatları Yargıtay 16. Daire’ye temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Yargıtay Başsavcılığı, hazırladığı mütalaasında yerel mahkemenin 6 yıl 3 ay hapis cezası verdiği DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile birlikte 18 yıl hapis cezası verilen HDP Van Milletvekili Tayip Temel, 9’ar yıl hapis cezaları verilen Mardin Milletvekili Pero Dündar ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın cezalarının onanmasını istemişti.


KCK Ana Davası: Yargıtay’dan iki cezaya onama
Önceki Haber
Gazeteci Kibriye Evren’in tutukluluğuna devam, duruşma Kasım'a ertelendi
Sonraki Haber
Antalya'da engelli bir kadın evinde öldürüldü