Ana SayfaÇeviriFARC gerillalarından alternatif bir medya projesi: ‘Objektif olmak tarafsız olmak anlamına gelmiyor’

FARC gerillalarından alternatif bir medya projesi: ‘Objektif olmak tarafsız olmak anlamına gelmiyor’

HABER MERKEZİ – 52 yıldır devam eden çatışmaların ardından silah bırakan FARC gerillalarının bir araya geldiği medya projesinde, yanlı ve geleneksel medya kuruluşlarıyla dolu bir alanda alternatif sunmak hedefleniyor. Gazetecilik eğitiminin de verildiği projede, eşitsizlik ve insan haklarına odaklanan habercilik için kullandıkları yöntem ise en iyi bildikleri yerlerden, Kolombiya devletinin ve medya kuruluşlarının görmezden geldiği bölgelerden hikayelere odaklanmak.


Çeviri-Derleme: Tolga Er


Askeri okula yönelik bombalı saldırıdan ötürü 27 yıl hapse mahkum edilen Marilu Ramirez, Kolombiya’daki barış anlaşmasının şartları gereğince tahliye edildi ve şimdi de bir tartışma programının sunucusu.

Programın yapımcılığını ise yine FARC’ın eski gerillalarının kurduğu Nueva Colombia Noticias üstleniyor. Kanal; yanlı ve geleneksel medya kuruluşlarıyla dolu bu alanda bir alternatif sunmayı hedefliyor.

Hedef, görmezden gelinen bölgelerden hikayeler aktarmak

Kolombiya hükümeti ve FARC arasındaki 52 yıldır devam eden çatışmayı sonlandıran barış anlaşmasının üzerinden bir yıl geçti.

Şimdiyse eski gerillalar, Kolombiya hükümeti için ve yine onun tarafından ödenen bir otelde kameraları kullanmayı öğreniyor, günlük haber akışı sağlıyor.

İzleyicileri şimdilik az, ancak sadık ve daha büyük izleyicilere ulaşmayı planlıyorlar. Bunun için kullandıkları yöntem ise en iyi bildikleri yerlerden, Kolombiya devletinin ve medya kuruluşlarının görmezden geldiği bölgelerden hikayelere odaklanmak.

Öte yandan Nueva Colombia Noticias’ın hikayesi, eski gerillaların silah bırakmasının ardından başarılarının ve karşılaştıkları zorluklarının görüldüğü bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Yarım asır süren savaşın ardından sokaktakiler röportaj vermekten kaçınabiliyor veya FARC’ın yeni kurduğu partinin destekçisi olarak görülebiliyor.

FARC’a 12 yaşında katılan 25 yaşındaki Gersson Pedraza, “Reddedişi hissediyorsunuz” diyor ve ekliyor: “Dayanmak zorundasınız.”

Gerillalara habercilik eğitimi

Kanalın Kolombiya’nın başkentinde çalışan 25 muhabiri bulunuyor. Bu muhabirlerden neredeyse tamamının ücretini -asgari ücretin yüzde 90’u- ise barış anlaşması uyarınca Kolombiya hükümeti ödüyor. Yayın için 26 bölgede bulunan ve sivil hayata geçiş evresindeki eski gerillalardan destek alınıyor.

FARC’ın kendi yarattığı neredeyse 20 üretim projesi bulunuyor. Projelerin çoğu muz ve ananas türü meyvelerin üretiminne odaklanırken, diğer eski gerillalar ise zanaate yöneliyor ya da ekoturizme katkıda bulunuyor.

AP’nin haberine göre Nueva Colombia Noticias da kendi projelerini bunlara benzer bir üretim projesi olarak görüyor.

Tasfiye kamplarında halen bulunmakta olan eski gerillalara gazetecilik eğitimi veriliyor. Bunun için de uluslararası haber ajanslarında çalışmış gazetecilerden yardım alınıyor ve okuma, yazma ve haber yapmayı içeren temel eğitime yönelik kurslar veriliyor.

Gerillaların arasında halihazırda FARC ve Kolombiya ordusu arasındaki çatışmaları görüntülemiş olanlar da var.

Kanalın odağındaki konular: Eşitsizlik, insan hakları ve sosyal hareketler

Nueva Colombia Noticias yöneticisi Manuel Bolivar, kanalın odağında yer alan konuları sosyal hareketler, eşitsizlik ve insan hakları olarak sıralıyor.

Devlet destekli Telesur (Venezuela) ve RT (Rusya) kanallarını örnek aldıklarını belirten Bolivar, yine de kendilerine has tarzda yayın ve haber yapmak istediklerini söylüyor.

“Yansızız demeyeceğiz, çünkü değiliz” diyen Bolivar, bunun nedenini ise şöyle açıklıyor:

Objektif olacağımız konusunda ısrarlıyım. Ancak objektif olmak tarafsız olmak anlamına gelmiyor.

Ramirez yayına hazırlanırken

“Eşyalarım toplanmış durumda, gitmeye hazırım”

Ramirez, işlemediği bir suçtan dolayı 10 yılını cezaevinde geçirdiğini söylüyor. Elde taşınır pilli radyosu ve onun aracılığıyla dinlediği haberler, onun dünya ile bağlantısını korumasını sağlamış.

Bugüne baktığımızda ise barış anlaşmasında şart koşulan özel barış mahkemesi gibi konuları tartışıyor. Sunucu, programında bir gün askeri generalleri ve hatta eski başkan Alvaro Uribe’yi – kendisi aynı zamanda barış anlaşmasını eleştirenlerden – de konuk olarak çıkarmak istiyor.

Ancak eski gerillalar gibi onun da hayatı değişim içinde. Eşyaları hala iki bavulun içinde ve hükümetin otel için ayırdığı bütçe tükendiğinde sıradaki evinin neresi olacağından emin değil.

Ramirez, “Eşyalarım toplanmış durumda. Gitmeye hazırım” diyor.