Ana SayfaGüncelSoçi’deki üçlü zirve sonrası PYD’den açıklama

Soçi’deki üçlü zirve sonrası PYD’den açıklama

HABER MERKEZİ – Soçi’deki üçlü zirvenin ardından konuşan PYD Eş Başkanı, “Soçi’deki kongreye katılacağız” dedi, Cenevre’ye katılabilmeleri için de BM’nin adım atması gerektiğini söyledi.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Şahoz Hasan, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Soçi’de bir araya geldiği Suriye üçlü zirvesi sonrası açıklamalarda bulundu.

Amerika’nın Sesi Radyosu Kürtçe Servisi’ne konuşan PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan, Kürtlerin IŞİD’le mücadelesine dikkat çekerek, Suriye’ye dönük yapılacak toplantılara Kürtlerin katılmamasının toplantıları daha baştan sonuçsuz kılacağını belirtti.

PYD Eş Başkanı, Rusya tarafından Soçi’de yapılacak kongreye davet edildiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

Soçi’ye katılmamız için bize dönük bir davet var. Daha önce de açıkça dedik. Biz Soçi’ye parti veya şahsiyet olarak katılmayacağız. Afrin, Kobani ve Cezire’nin özerk yönetimleri olarak Soçi’de hazır bulunacağız.

PYD Eş Başkanı ayrıca, IŞİD’den yeni kurtarılan Rakka ve Mınbiç gibi bölgelerin de Soçi’de düzenlenecek kongreye katılacaklarını açıkladı.

Cenevre için de çağrı

Soçi’de yapılacak Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin Cenevre Konferansı için önemli bir adım olacağını belirten PYD Eş Başkanı, Birleşmiş Milletler’in (BM) Kürtlerin Cenevre Konferansı’na katılımı için adım atması gerektiğinin de altını çizdi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Soçi’de bir araya geldiği Suriye üçlü zirvesi dün gerçekleşmişti.

Zirve sonrası açıklamalarda bulunan Putin, “Suriye toplumunun bütün kesimlerinin katılabileceği bir toplantının yapılması konusunda mutabık kaldık” derken, Ruhani de “Yapılacak kongrede bütün partiler, bu kongrede birleşecekler ve Suriye’nin geleceği için müzakere yapacaklar” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan ise “Siyasi sürecin hayata geçirilmesi konusunda görüş birliğine vardık” diye konuşmuştu.

Zirvenin sonucunda yayınlanan ortak bir bildiride de liderler, rejim ve muhalefet temsilcilerinin kısa süre içinde Soçi’de yapılacak Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne yapıcı katılım sağlama çağrısı yapmıştı.

Ayrıca üç lider, uluslararası topluma Suriye’deki gerilimi azaltma sürecine destek vermeye de çağırmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
🎬 | Danimarka komününü anlatan 'Komün', Diyarbakır’da
Sonraki Haber
FARC gerillalarından alternatif bir medya projesi: 'Objektif olmak tarafsız olmak anlamına gelmiyor'