Ana SayfaKadın13 yaşındaki çocuğu cinsel istismara maruz bırakan erkeğe ‘olumlu tavır’ indirimi

13 yaşındaki çocuğu cinsel istismara maruz bırakan erkeğe ‘olumlu tavır’ indirimi

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 13 yaşındaki engelli kız çocuğunu cinsel istismara maruz bıraktığı için 66 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan İ.T.’ye verilen 11 yıllık hapis cezası, duruşmalardaki ‘olumlu tavır ve davranışı’ gerekçe gösterilerek 9 yıla indirildi.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 28 Mart 2015 tarihinde zihinsel engelli bir kız çocuğu İ.T. isimli bir erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı.

İ.T. çocuğun ailesinin tepkisi üzerine gözaltına alınarak tutuklanırken olay hakkında soruşturma başlatıldı.

Hazırlanan iddianamede sanık İ.T.’nin, ‘Çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘Cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 21 yıldan 66 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede İ.T.’nin çocuğu bıçakla tehdit ederek 2 kez cinsel istismara maruz bıraktığı belirtildi.

Ayrıca iddianamede, beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak durumdaki mağduru cinsel amaçla hürriyetinden yoksun bıraktığı da kaydedildi.

Ancak İ.T., yalnızca 11 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

‘Ağabeyimden korktuğum için anlatamadım’

İddianamenin kabulünün ardından tutuklu sanık İ.T.’nin yargılandığı dava Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkemede ifade veren çocuk ise ağabeyinden korktuğu için cinsel istismarı anlatamadığını söyledi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık İ.T.’yi ‘Çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından önce 11 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanığın duruşmada ‘olumlu tutum ve davranış’ sergilemesini gerekçe gösteren heyet, cezayı 9 yıl 2 aya düşürdü.

Mahkeme sanığın benzer suçlamanın yer aldığı ikinci eylemi ile ilgili ise suçun yasal unsurları oluşturmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.