Ana SayfaDünya‘Ölüm beraberinde yaşamı getirir’: Endonezya’da yanardağların çevresindeki yaşamın portresi

‘Ölüm beraberinde yaşamı getirir’: Endonezya’da yanardağların çevresindeki yaşamın portresi

HABER MERKEZİ – Yönetmen Pelletier, Endonezya’da yanardağın çevresindeki hayatların portresini görüntülediği “Ateşin Ortasında” isimli filminde, ‘ölümün beraberinde yaşamı getirdiği’ bir hayattan kesitler sunuyor.

En yoğun nüfusa sahip volkanik bölge olma özelliğini taşıyan Endonezya’da nüfusun yüzde 75’inden fazlası yanardağların 100 kilometre yakınında yaşıyor.

Sonuç olarak Endonezyalılar bu doğa olayıyla ruhsal ve ekonomik anlamada ortak bir yaşam geliştiriyor.

Yönetmen Justin Pelletier ise “Ateşin Ortasında” isimli kısa filmiyle yıkım ve hayatın kesişimindeki yaşamın nefes kesici portresini bize sunuyor.

Atlantic’e konuşan Pelletier, çekim sürecinin kendisinin bir macera olduğunu belirterek, Agung Yanardağı’nın patladığı Kasım ayında yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

Benim için en öne çıkan anı, Agung Yanardağı’nın çevresindeki köyleri terk eden yerlileri izlediğim andı. Herkes için oldukça gergin bir zamandı. Ancak yanardağın patlamak üzere olduğu o çılgın anda bile durmadan gülen yüzlerle dostça karşılanıyorduk.

Aşağıdaki linkten izleyebileceğiniz kısa filmde bazı öne çıkan ifadeler ise şöyle:

Yanardağlar dünya üzerindeki en verimli toprağı yaratır. Böylelikle büyük bir yıkım beraberinde büyük bir ödül getirir. Ölümle birlikte.. Yaşam gelir.

Bir noktada çok fazla şey aldığımızı hissediyorum. Bu durum tanrıları kızdırıyor.


Karınca Dış Haberler