Ana SayfaDünyaNedeni ‘virüs’: Rusya, Antalya ve İzmir’den domates ve biber sevkiyatını yasakladı

Nedeni ‘virüs’: Rusya, Antalya ve İzmir’den domates ve biber sevkiyatını yasakladı

HABER MERKEZİ – Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre Antalya ve İzmir’den domates ve biber sevkiyatı yapılması yasaklandı. Gerekçe olarak ise bu ürünlerde pepino mozaik virüsü, domates lekeli solgunluk ve kahverengi meyve buruşukluk virüsünün saptanması gösterildi.

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), Antalya ve İzmir’den domates ve biber sevkiyatı yapılmasının yasakladığını duyurdu.

Sputnik’in haberine göre Rosselhoznadzor’dan yapılan açıklamaya göre karara gerekçe olarak ise bu bölgelerden getirilen ürünlerde domates kahverengi meyve buruşukluk virüsü, domates lekeli solgunluk virüsü ve pepino mozaik virüsü görülmesi gösterildi.

Kararın alınması sırasında bu virüslerin büyük tehdit teşkil etmesi göz önünde bulundurulduğu belirtilen açıklamada, virüslerin tespit edilmesi neticesinde alınan karantina tedbirlerinin ardından, ürünlerde dokuz kez pepino mozaik virüsü, 1’er kez de domates lekeli solgunluk ve kahverengi meyve buruşukluk virüsü saptandı.

Açıklamada ayrıca, Türkiye’den getirilen domateslerde yaprak galeri güvesi, armutlarda ise monilinia fructicola isimli mantar türünün daha sık görülür olmasının Rosselhoznadzor için endişe verici olduğu kaydedildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde, Türkiye tarafının konuyla ilgili alınan tedbirlerin yanı sıra her bir ihlale yönelik yürütülen soruşturmaya ilişkin detaylı bilgi sunması üzerinde anlaşıldı.

198 bin 739 ton domates sevkiyatı yapıldı

Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği verilerine göre, belirlenen 200 bin tonluk kota üzerinden 1 Kasım 2017’den bu yıl Kasım sonuna kadar Rusya’ya 198 bin 739 ton domates sevkiyatı yapıldı.

Rusya Tarım Bakanlığı verilerine göre ise sevkiyat miktarı 187 bin 12 ton oldu. Bakanlık, tamamen dolmasının ardından kota konusunu yeniden değerlendirmeyi planlıyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Sur Davası’nda bir sanığa daha hapis cezası
Sonraki Haber
Gergerlioğlu'nun OHAL Komisyonu'na yaptığı itiraza 710 gün sonra ret