Ana SayfaGüncelÖzel Harekat Daire Başkanlığı’na yeni düzenleme: Birimin pozisyonu yükseltildi

Özel Harekat Daire Başkanlığı’na yeni düzenleme: Birimin pozisyonu yükseltildi

HABER MERKEZİ – Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Özel Harekat Daire Başkanlığı, Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırıldı, statüsünde değişikliğe gidilerek “Özel Harekat Başkanlığı” yapıldı. Böylelikle birimin pozisyonu yükseltildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde bulunan Özel Harekat Daire Başkanlığı kaldırıldı.

NTV’nin haberine göre söz konusu karar, İçişleri Bakanlığı’nın 2 Kasım 2017 tarihli yazısı üzerine, 3046 sayılı kanunun 16’ncı maddesinin (b) bendine göre 20 Kasım 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından alındı.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Statüsü değiştirildi, birimin pozisyonu yükseltildi

CNN Türk’ün haberine göre kararla, Özel Harekat Daire Başkanlığı’nın statüsü değiştirilerek, yeni bir yapılanmaya gidildi.

Değişikliğe göre, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında “daire başkanlığı” olarak görünen birimin pozisyonu yükseltildi, “başkanlık” haline dönüştürüldü. Yeni unvan da “Özel Harekat Başkanı” olarak değiştirildi.

Özel Harekat Başkanı, mesleki kıdem itibarıyla Emniyet Genel Müdür Yardımcısı’na eşitlendi.

Ülke genelinde Ankara Gölbaşı’ndaki merkez birimin dışında, merkeze bağlı olarak faaliyet yürütecek sekiz bölge müdürlüğü kurulacak.

Öte yandan Resmi Gazete’de yer alan bir diğer Bakanlar Kurulu kararıyla Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde yer alan Personel Temin Dairesi Başkanlığı da kaldırıldı.