Ana SayfaKültür-SanatKadın Yönetmenler Festivali’nin emek, başarı ve onur ödülleri belli oldu

Kadın Yönetmenler Festivali’nin emek, başarı ve onur ödülleri belli oldu

HABER MERKEZİ – Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde Emek Ödülü’ne Sevin Okyay, Başarı Ödülü’ne Eylem Atakav, Onur Ödülü’ne ise Tamara Kotevska layık görüldü.

Kadın Yönetmenler Derneği tarafından  düzenlenen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, 1-7 Mart, 26 Nisan-5 Mayıs ve 25-30 Haziran olmak üzere üç ayrı tarihte gerçekleştirilecek.

Festival, kadın sinemacı ve sektör emekçilerini bir araya getirerek, kadın yönetmenlerin ve sektördeki kadın emeğinin görünürlüğüne katkı sağlamayı amaçlıyor.

Festival kapsamında verilecek olan emek, başarı ve onur ödüllerinin sahipleri belli oldu.

Sevin Okyay, Eylem Atakav ve Tamara Kotevska
  • Emek Ödülü’ne Türkiye’nin ilk kadın sinema eleştirmeni olan Sevin Okyay,
  • Akademi kategorisinde Başarı Ödülü’ne East Anglia Üniversitesi’nde film, kadın ve medya üzerine çalışan yönetmen Prof. Eylem Atakav,
  • Onur Ödülü’ne ise Bal Ülkesi (Honeyland) belgeseli ile Oscar adaylığı kazanan yönetmen Tamara Kotevska layık görüldü.

30 ülkeden 150 film başvurduğu festivalde. 45’i Türkiye’den olmak üzere 85 film izleyici ile buluşacak. Balkan seçkisinde yer alan filmlerden 27’si dünya prömiyerlerini ilk kez Türkiye’de yapacak.

1-7 Mart tarihlerini kapsayan ilk programda Türkiye’den filmler, Britanya ve Kosova genelinde çevrimiçi olarak gösterilecek.

Festivalin ulusal yarışma finalistleri, ulusal seçkileri ve Balkan yarışma finalistlerinden oluşan ikinci programı ise 25 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’den çevrimiçi olarak takip edilebilecek.

Festivalde gösterimlerin yanı sıra paneller, söyleşiler ve atölye etkinlikleri de olacak.

Jüri

Festivalin ulusal yarışma jürisinde; akademisyen Dilaver Bayındır, yönetmen Jale İncekol, yönetmen Sevinç Baloğlu, yönetmen Aysim Türkmen ve sinema yazarı Banu Bozdemir var.

Balkan yarışma finalistlerinin jürisinde ise; akademisyenler Ragıp Taranç, Zeynep Merve Uygun Ebru Beyazıt ile festivalin Balkan Temsilcisi Nena Popovic bulunuyor.

Festivalin ödül töreni ise 25 ve 30 Haziran tarihleri arasında Seferihisar’da düzenlenecek.


Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Enis Berberoğlu'nun fezleke hakkındaki ikinci itirazı da reddedildi
Sonraki Haber
İkinci cemre de düştü