Ana SayfaGüncelMeclis’e 67 vekil gönderen HDP’de kimler seçildi?

Meclis’e 67 vekil gönderen HDP’de kimler seçildi?

HABER MERKEZİ – HDP, resmi olmayan sonuçlara göre Meclis’e 67 milletvekili gönderdi. Peki Meclis’in üçüncü büyük partisi olan HDP’de kimler seçildi?

Halkların Demokratik Partisi (HDP), resmi olmayan sonuçlara göre 67 milletvekili ile Meclis’in 3’üncü büyük partisi oldu.

HDP listesinde yeniden aday gösterilen 17 isim milletvekili seçildi. Bu isimler şöyle:

Pervin Buldan, Mithat Sancar, Filiz Kerestecioğlu, Garo Paylan, Ayhan Bilgen, Bedia Özgökçe Ertan, Hişyar Özsoy, İmam Taşçıer, Meral Danış Beştaş, Nimetullah Erdoğmuş, Mahmut Toğrul, Hüda Kaya, Alican Önlü, Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Berdan Öztürk, Dirayet Dilan Taşdemir.

HDP’li 25 kadın Meclis’te

24 Haziran erken seçimleri için siyasi partiler arasından en fazla kadın aday gösteren parti olan HDP’nin adaylarından 25’i seçildi.

HDP’nin kadın vekil adaylarının 9’u ise Meclis’e birinci sıradan girdi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında 3 yaşındaki kızı Beritan ile birlikte 100 gün boyunca mahsur kalan Remziye Tosun da önümüzdeki dönemde Meclis’te olacak.

Sol ve sosyalist isimler de HDP’den seçildi

Türkiye sol ve sosyalist hareketlerinden çok sayıda adayın gösterildiği HDP, bu kontenjanda da çok sayıda ismi Meclis’e gönderdi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) kurucu üyelerinden Barış Atay Hatay’dan, uzun bir dönem Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanlık görevini yürüten Rıdvan Turan Mersin’den, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan Dilşad Canbaz, TİP Kurucu Meclis Üyesi Erkan Baş, Halkevleri Genel Başkanlığı’nı önceki dönem yürüten Oya Ersoy İstanbul’dan, ESP’li Murat Çepni İzmir’den, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da Adana’dan milletvekili seçildi.

İki gazeteci de HDP milletvekili oldu

HDP listesinden aday gösterilen gazetecilerden Ahmet Şık İstanbul’dan, Tayip Temel ise Van’dan milletvekili seçildi.

67 vekilin tam listesi

HDP’nin resmi olmayan sonuçlara göre milletvekili çıkardığı iller ve o isimler şunlar oldu:

Adana

  • Tulay Hatımoğulları Oruç
  • Kemal Peköz

Ağrı

  • Berdan Öztürk
  • Dilan Dirayet Taşdemir
  • Abdullah Koç

Ankara-1 

  • Filiz Kerestecioğlu

Antalya 

  • Kemal Bülbül

Bingöl 

  • Erdal Aydemir

Bitlis

Mahmut Celadet Gaydalı

Diyarbakır

  • Adnan Selçuk Mızraklı
  • Saliha Aydeniz
  • İmam Taşçıer
  • Remziye Tosun
  • Hişyar Özsoy
  • Semra Güzel
  • Garo Paylan
  • Dersim Dağ
  • Musa Farisoğulları

Antep

  • Mahmut Toğrul

Hakkari

  • Leyla Güven
  • Sait Dede
  • Özgür Zeydanoğlu

Hatay 

  • Barış Atay Mengüllüoğlu

Mersin 

  • Fatma Kurtulan
  • Rıdvan Turan

İstanbul-1 

  • Pervin Buldan
  • Musa Piroğlu
  • Erkan Baş
  • Erol Katırcıoğlu

İstanbul-2 

  • Ahmet Şık
  • Oya Ersoy
  • Hüda Kaya

İstanbul-3 

  • Zeynel Özen
  • Dilşat Canbaz Kaya
  • Hakkı Saruhan Oluç
  • Ali Kenanoğlu
  • Züleyha Gülüm

İzmir-1

  • Serpil Kemalbay Pekgözegü

İzmir-2

  • Murat Çepni

Kars 

  • Ayhan Bilgen

Kocaeli

  • Ömer Faruk Gergerlioğlu

Mardin

  • Mithat Sancar
  • Pero Dundar
  • Tuma Çelik
  • Ebru Günay

Muş

  • Gülistan Kılıç Koçyiğit
  • Mensur Işık

Siirt

  • Meral Danış Beştaş
  • Sıdık Taş

Dersim

  • Alican Önlü

Urfa 

  • Nimetullah Erdoğmuş
  • Ayşe Sürücü
  • Nusrettin Maçin
  • Ömer Öcalan

Van

  • Sezai Temelli
  • Bedia Özgökçe Ertan
  • Murat Sarısaç
  • Muazzez Orhan
  • Tayip Temel

Batman

  • Feleknas Uca
  • Necdet İpekyüz
  • Ayşe Acar Başaran
  • Mehmet Rüştü Tiryaki

Şırnak

  • Hasan Özgüneş
  • Nuran İmir
  • Hüseyin Kaçmaz

Iğdır

  • Habip Eksik

Bu haber MA’dan derlenmiştir.