Ana SayfaGüncelErdoğan’dan ‘deprem vergisi’ yanıtı: Utanmadan soruyor

Erdoğan’dan ‘deprem vergisi’ yanıtı: Utanmadan soruyor

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ’daki deprem sonrasında toplanan paraların akıbetini soran CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine “‘Deprem için topladığınız paraları nereye harcadınız?’ diye utanmadan soruyor. Yerine gittiği gibi, biz milli bütçeden harcamalar yaparak oraları ayağa kaldırdık” sözleriyle yanıt verdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan, Elazığ’daki deprem sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplanan paraların akıbetiyle ilgili eleştirisine “‘Deprem için topladığınız paraları nereye harcadınız?’ diye utanmadan soruyor. Yerine gittiği gibi, biz milli bütçeden harcamalar yaparak oraları ayağa kaldırdık” sözleriyle yanıt verdi ve ekledi:

 “Van’da Edremit diye bir ilçe var, sorun bilmez. Orayı adeta biz denize nazır bir ilçe olarak inşa ettik. Bingöl depremenin hemen ardından deprem bölgesindeydik. Orada da süratle bugünkü Bingöl’ü inşa ettik. Bunun bundan haberi yok. Utanmadan nereye harcadığımızı soruyor. Git yerinde gör neler yaptığımızı.”

Türkiye tarihinin en hızlı ve etkili müdahelesini bu depremde yürüttüklerini söyleyen Erdoğan, “Elazığ ve Malatya’da can kaybına yol açan depremi yaşadık. Hastanelerimizde 48 kişinin tedavisi sürüyor, hayati tehlikesi olan yok. Deprem bölgesinde yaklaşık 25 bin çadır kuruldu” dedi.

Erdoğan, bölgede kapsamlı bir kentsel dönüşüm çalışması başlattıklarını da söyledi:

“Toplam 6 bin 400 yeni konutu süratle yaparak vatandaşlara teslim edeceğiz. Ülkemizi depreme hazırlamak için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Sordukları deprem vergilerinin 2003-2019 arasındaki toplamı 66 milyar lira. 2019 fiyatlarıyla 147 milyar lira. Harcanan kaynak ise bu rakamın yaklaşık beş katı.”

Kudüs kırmızı çizgimizdir

ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı “Yüzyılın Anlaşması”nda Kudüs’ün İsrail’in ‘bölünmez’ başkenti olmaya devam edeceği ifadesinin de yer almasına da tepki gösteren Erdoğan, İsrail’in ABD’nin desteğiyle Filistin topraklarını ilhak anlamına gelen bir planı devreye almaya çalıştığını söyledi.

“Görünürde iki devletli çözümü kabul eden ama esaste Filistin’i yok eden bu planı asla tanımıyor ve kabul etmiyoruz” açıklamasında bulunan Erdoğan, “Kudüs kırmızı çizgimizdir” dedi.


Kılıçdaroğlu: Nereye harcadınız deprem vergilerini?


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Uzaklaştırma kararı vardı: Birol Köse, boşandığı kadın ve kızını öldürdü
Sonraki Haber
Yasa dışı bahse aracılık yaptığı iddiasıyla banka ve ödeme kuruluşlarına inceleme