Ana SayfaGüncel38. İstanbul Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

38. İstanbul Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

HABER MERKEZİ – 38. İstanbul Film Festivali’nde Emin Alper’in yönettiği ‘Kız Kardeşler’ filmi Ulusal Yarışma’da En İyi Film dahil beş dalda ödül aldı. Uluslararası Altın Lale ise Kim Bo-ra’nın ‘Sinek Kuşu’ filmine gitti.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 38. İstanbul Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda toplam 52 film filmin yarıştığı festivalin ödül töreni Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirildi.

“Kız Kardeşler”e beş dalda ödül

Ulusal Yarışma’da ise yapımı 2018-2019 sezonunda tamamlanan dokuz film yarıştı. Ulusal Yarışma jürisi yönetmen ve senarist Ümit Ünal başkanlığında toplandı. Diğer üyeler ise görüntü yönetmeni Andreas Sinanos, oyuncular Derya Alabora ve Alican Yücesoy ile yazar ve senarist Gaye Boralıoğlu’ydu.

Emin Alper’in yönettiği Kız Kardeşler filmi Ulusal Yarışma’da beş dalda ödüle değer görüldü.

Kız Kardeşler En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Özgün Müzik ve FIPRESCI ödüllerine değer görüldü.

Emin Alper’in Tepenin Ardı ve Abluka filmlerinin ardından üçüncü uzun metrajlı filmi olan Kız Kardeşler, farklı yaşlardaki üç kız kardeş olan Reyhan, Nurhan ve Havva’nın hikâyesini anlatır.

Uluslararası Altın Lale “Sinekkuşu”nun

Ergenlik, eğitim, aile ve toplum kavramlarını ele alan ve Berlin Film Festivali’nden Büyük Ödülü de alan Kim Bo-ra’nın Sinek Kuşu (Bolsae House of Hummingbird) filmi, Uluslararası Yarışma’da En İyi Film ödülüne değer görüldü.

Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü ise Suhaib Gasmelbari’ın yönettiği Ağaçlardan Bahsetmek filminin oldu.

Yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen En İyi İlk Film Ödülü ise Tarık Aktaş’ın yönettiği Nebula filmine gitti.

Festival’de verilen ödüller ve sahipleri şöyle:

Ulusal Yarışma

  • Altın Lale: Kız Kardeşler (Yönetmen: Emin Alper)
  • Jüri Özel Ödülü: Yuva (Yönetmen: Emre Yeksan)
  • Mansiyon: Aden (Yönetmen: Barış Atay)
  • En İyi Yönetmen: Emin Alper (Kız Kardeşler)
  • En İyi Kadın Oyuncu: Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir (Kız Kardeşler)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Kutay Sandıkçı (Yuva)
  • En İyi Senaryo: Serhat Karaaslan (Görülmüştür)
  • En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Jakub Giza (Yuva)
  • En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (Görülmüştür)
  • En İyi Özgün Müzik Ödülü: Giorgos ve Nikos Papioannou (Kız Kardeşler)

Uluslararası Yarışma

  • Altın Lale: Sinek Kuşu (Yönetmen: Kim Bo-ra)
  • Jüri Özel Ödülü: Ağaçlardan Bahsetmek (Yönetmen: Suhaib Gasmelbari)

FIPRESCI Ödülleri

  • Uluslararası Yarışma’da – Talking About Trees / Ağaçlardan Bahsetmek (Suhaib Gasmelbari)
  • Ulusal Yarışma’da Kız Kardeşler (Emin Alper)
  • Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Gümüş (Deniz Telek)

Ulusal Belgesel Yarışması

  • En İyi Belgesel Ödülü: Tanrı Göçmen Çocukları Sever Mi Anne? (Yönetmen: Rena Lusin Bitmez)
  • Mansiyon: Baştan Başa (Yönetmenler: Aylin Kuryel ve Fırat Yücel)

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

  • En İyi İlk Film: Nebula (Tarık Aktaş)

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

  • En İyi Film: Aralık’ta (Yönetmen: Enrique Castro Ríos)
  • Mansiyon: #Dişil Haz (Yönetmen: Barbara Miller)

Ulusal Kısa Film Yarışması

  • Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Kısa Film Ödülü: Avarya (Yönetmen: Gökalp Gönen)