Ana SayfaGüncelKadın haberciliğine yeni bir katkı: Sivil Toplum Haberciliği Atölyesi

Kadın haberciliğine yeni bir katkı: Sivil Toplum Haberciliği Atölyesi

HABER MERKEZİ – Sivil Toplum Haberciliği-Kadın Odaklı Kuruluşlarla Haber Atölyesi projesi çalışmalarına başladı. Projeyle hem kadın odaklı kuruluşlara kendi medyalarını oluşturma alanı hem de haber metinlerinin öznesi olamayan kadınlara yeni bir alan ve söz söyleme imkanı sağlanması amaçlanıyor.

Necla DEMİR

Sivil Sayfalar, Reçel Blog, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA.DER) ve İstanbul İsveç Başkonsolosluğu ortaklığında düzenlenen Sivil Toplum Haberciliği – Kadın Odaklı Kuruluşlarla Haber Atölyesi projesi 24 Kasım’da İstanbul’da düzenlenen ilk atölyeyle çalışmasına başladı.

İlerleyen tarihlerde Diyarbakır ve Ankara’da düzenlenecek atölye çalışmasıyla kadın odaklı kuruluşlara haber üretme ve yaygınlaştırma becerilerini geliştirerek kendi medyalarını oluşturma alanı sağlanması amaçlanıyor.

Proje okunabilir, anlaşılabilir, paylaşılabilir, etkili haberler üretmek, kendi medyasını oluşturmak isteyen tüm kadın ve LGBTİ dernek, vakıf, platform, ağ ve inisiyatiflerin katılımına açık olarak gerçekleşiyor.

ist-02-12-2016-haber-atolyesi1

Haber atölyesi projesi, kadın ve LGBTİ kuruluşları, akademisyenler, aktivistler ve uzmanların bugüne kadar medya alanında yaptığı çalışmalarda medyada kadın haberlerinin içeriğinin, dilinin, kullanılan görsellerin cinsiyetçi ve ayrımcı olduğu tespitinden yola çıkılarak oluşturulmuş.

Atölye, aynı zamanda haber metinlerinin öznesi olamayan kadınlara yeni bir alan ve söz söyleme imkanı sağlıyor.

Türkiye’deki kadın odaklı STK’lerin gündemini haberlerine taşımayı tercih etmeyen medyaya yönelik eleştirilerin de yapıldığı atölyelerde, kadınların kendi medyasını oluşturma ve duyurma adına kadın haberciliğine katkıda bulunmayı hedefliyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
EKK son iki haftada 3. kez toplanıyor
Sonraki Haber
Tiyatro Festivali'nde ödüller kadın oyunculara