Ana SayfaÇalışma Yaşamıİşçilerin iradesi bir kez daha çiğnendi: Genel-İş ile belediye arasında anlaşma

İşçilerin iradesi bir kez daha çiğnendi: Genel-İş ile belediye arasında anlaşma

HABER MERKEZİ – Genel-İş Sendikası’nın genel merkez yönetimi, grevdeki Maltepe Belediyesi işçilerinin onay vermediği anlaşmaya imza atarak bir kez daha işçinin iradesini çiğnedi. Sendika kısa bir süre önce Kadıköy Belediyesi’ndeki grevde de aynı tutumu sergilemişti.

İstanbul’da CHP’li Maltepe Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel Hizmetler Sendikası (Genel-İş) Anadolu Yakası 2 No’lu Şube arasında 5 aydır devam eden Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri tıkanması sonucu belediye işçileri, 23 Şubat günü greve çıkmıştı.

Ancak altı gündür grevlerini sürdüren işçilerin iradesi, Genel-İş Sendikası’nın genel merkez yönetimi tarafından çiğnendi.

Grevde olan işçiler henüz referandumlarını sonlandırmamış ve mücadelenin gidişatına dair kararını açıklamamışken sendikanın genel merkez yönetimi, belediyenin “her şey dahil 4700 lira” önerisine imzayı attı.

İşçiler direnişin en başından beri söz konusu ücretin kendileri için ‘sefalet’ demek olduğunu dile getiriyordu.

Belediye ile varılan anlaşmayı Twitter üzerinden duyuran Genel-İş Sendikası, “Maltepe Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Yapılan anlaşmaya göre ikramiye dahil en düşük ücret net 4700 TL oldu. Uyuşmazlık nedeniyle 23 Şubat’ta başlayan yasal grevimiz bugün itibariyle sona ermiştir” açıklamasında bulundu.

İşçilerin referandumu henüz sonuçlanmamıştı

Fotoğraf: Evrensel

Maltepe Belediyesi işçileri, grevlerini sürdürürken Genel-İş Sendikası’nın genel merkez yönetiminin önerisine ilişkin bugün referandum kararı almıştı. Sandık ve oy pusulalarını hazırlayan işçiler oy kullanmaya da başlamıştı.

Ancak işçiler daha kararını vermemişken, Genel-İş Sendikası, Maltepe Belediyesi ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

Diğer yandan CHP’li Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, işçilerin referandumu henüz sonuçlanmadan Twitter hesabından grevin sona erdiğini belirten bir paylaşım yaptı.

Böylelikle Genel-İş Sendikası, Kadıköy Belediyesi işçilerinin grevinin ardından Maltepe Belediyesi’ndeki grevde de işçinin iradesini yok saymış oldu.

  Grevdeki işçiler: Sendika bizden habersiz Kadıköy Belediyesi ile anlaşma imzaladı
  Halkın sağlığı esastır, demokrasilerde grev haktır – Erdal Avcı

Karınca, EvrenselÖnceki Haber
İstanbul'da Murat Berk iki kadını öldürdü
Sonraki Haber
Mardin'de HDP'lilere gözaltı