Ana SayfaGüncel‘YPG’ polemiği sürüyor: Çavuşoğlu’ndan da ABD’ye ‘nokta’lı yanıt

‘YPG’ polemiği sürüyor: Çavuşoğlu’ndan da ABD’ye ‘nokta’lı yanıt

HABER MERKEZİ – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu YPG’ye silah yardımı sağlamadığı açıklaması yapan ABD’ye “Bugüne kadar ABD, YPG’ye silah vermiştir. Nokta” sözleriyle yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Türkiye’ye hava desteği vermeyip YPG’yi ve hatta IŞİD’i desteklediği yönündeki açıklamasıyla başlayan polemik sürüyor.

Erdoğan’ın sözlerine ilkin “Gülünç” diye karşılık veren ABD, son yaptığı açıklamada ise “ABD hükümeti, YPG veya PKK’ye silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta” demişti.

ABD’nin bu açıklamasına ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan yanıt geldi.

A Haber’e konuşan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

Amerika’nın içinde olduğu koalisyon belli bir zamandan beri Fırat Kalkanı opeasyonumuza havadan destek vermiyor. PYD ve YPG’ye silah desteği veriyor nokta! Onlar da çok iyi biliyor. Biz de çok iyi biliyoruz. ABD, YPG’ye silah vermiştir, nokta!

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” adı ile Suriye’ye yönelik operasyonunun Bab ayağına ilişkin açıklamasında, operasyona destek vermeyen ABD liderliğindeki uluslararası koalisyona eleştirilerde bulunmuştu:

Koalisyon güçleri ne diyordu başından, ‘DEAŞ terör örgütüne karşı bütün mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz’ diyorlardı. Hatta bizi de DEAŞ’a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu. Tam aksine terör örgütüne, DEAŞ da dahil olmak üzere, YPG, PYD bunlara destek veriyorlar. Çok açık, net ortada. Hepsinin tescilli olarak, bütün resimle, fotoğraflarıyla, video kayıtlarıyla elimizde belgeleri var.

Erdoğan’ın bu sözlerine ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen ilk yanıtta “Türkiye yönetimi tarafından dile getirilen açıklamaların herhangi bir kaynağı olmadığı” ifade edilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili, “Bu gülünç” ifadelerini kullanmıştı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada ise “ABD hükümeti, YPG veya PKK’ye silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta” denilmişti.
Önceki Haber
Afganistan'da bir kadın 'eşi yanında olmadan dışarı çıktı' diye katledildi
Sonraki Haber
Cinsel saldırıdan şikayetçi olan lise öğrencisi okuldan atıldı, emniyet işlem yapmadı