Ana SayfaDünya‘FIRAT KALKANI’ | Bab’da 1 asker daha yaşamını yitirdi, sayı 67’ye yükseldi

‘FIRAT KALKANI’ | Bab’da 1 asker daha yaşamını yitirdi, sayı 67’ye yükseldi

HABER MERKEZİ – ‘Fırat Kalkanı’ kapsamında Bab’da devam eden operasyonda bir askerin yaşamını yitirdiği, üç askerin de yaralandığı açıklandı. Operasyonda hayatını kaybeden asker sayısı 67’ye yükseldi.

Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” adı ile Suriye’de devam eden operasyonunda bir asker yaşamını yitirdi.

Bab’da devam eden operasyon sırasında IŞİD’le çıkan çatışmada 1 askerin yaşamını yitirdiği, 3 askerin de yaralandığı açıklandı.

DHA’ya göre son can kaybı ile birlikte ‘Fırat Kalkanı’nın başından bu yana hayatını kaybeden asker sayısı 67’ye yükselmiş oldu.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Aralık 2016’da “El Bab hallolmak üzere” demiş, bu açıklamada 5 gün sonra da Bab’ın ‘tamamen kuşatıldığını’ savunmuştu.

Yine Türk Silahlı Kuvvetleri de 27 Ocak’ta IŞİD’in Bab’dan çekilmeye hazırlandığını ileri sürmüştü.

Aynı gün Erdoğan bir kez daha Bab’ın “dört bir taraftan kuşatıldığını” ifade ederek şunları söylemişti:

El Bab’da bundan sonraki süreçte süratle mesafe almak suretiyle oradaki işi bitirmek, daha derinliğine gitmemek lazım. Yapılan çalışma bu istikamettedir.

Son olarak da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Bab’ın merkezine girildiğini duyurmuştu.

Bab’da  Rus uçağının TSK askerlerinin bulunduğu bir binayı vurması sonucunda üç asker hayatını kaybetmiş, biri ağır 11 asker de yaralanmıştı.

Açıklama yapan Kremlin Sözcüsü, hava saldırısı öncesi vurulacak noktanın koordinatlarının Türkiye tarafından verildiğini söylerken, TSK ise Rusya’nın açıklamasına “10 gündür unsurlarımız aynı noktada” sözleriyle yanıt vermişti.

Bab’a ilişkin Hükümet kanadından son açıklama ise Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan gelmişti. Kurtulmuş, Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” adı ile Suriye’ye yönelik operasyonunun biteceği sinyalini “Herhalde El Bab’la birlikte Fırat Kalkanı biter, hedeflere ulaşmış oluruz” sözleriyle vermişti.

 
Önceki Haber
Bahçeli yine çok 'yaratıcı': İsminden 'D' ve 'L'yi çıkardı 'Evet'i buldu
Sonraki Haber
Kılıçdaroğlu: ‘Evet’in gerekçesini üretemedikleri için ‘Hayır’ diyenlere bel altı vuruyorlar