Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu’ndan Yıldırım’a: Kriz günü Hollanda Başbakanı ile 8 kez ne konuştunuz?

Kılıçdaroğlu’ndan Yıldırım’a: Kriz günü Hollanda Başbakanı ile 8 kez ne konuştunuz?

HABER MERKEZİ – Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım’a “Krizin yaşandığı gün Hollanda Başbakanı’yla 8 kez konuştuğunuz ifade edildi. 8 kez neyi konuştunuz?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

CHP liderinin gündeminde Hollanda ile süren diplomatik kriz vardı.

Hükümetin ‘Ağır yaptırım olacak’ sözlerine atıfta  bulunan Kılıçdaroğlu serzenişte bulunarak “Dışışleri Bakanı ‘Çok ağır yaptırım olacak’ diyor. Hangi ağır yaptırım yapıldı? Sayın Cumhurbaşkanı ‘Bedelini ödeyeceksin’ diyor. Hangi bedel?” diye sordu.

Hollanda ile krizin yaşandığı gün Başbakan Binali Yıldırım’ın Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile konuştuğunu da ifade eden CHP lideri, Yıldırım’dan “Krizin yaşandığı gün Hollanda Başbakanı’yla 8 kez konuştuğunuz ifade edildi. 8 kez neyi konuştunuz?” sorusuna yanıt istedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Neden sert önlem almıyorsun?” sorusu 

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanı havadan geri döndürülüyor, Hollanda’ya alınmıyor. Bir başka bakan ise sınır dışı ediliyor. Bu asla kabul edilemez. ‘Ne gerekiyorsa yapın, sonuna kadar arkanızda olacağız’ dedik. Hollanda’yla ilişkileri askıya alın. Osmanlı Dönemi’nde bile bu kadar rencide olunmadı. ‘Hollanda Büyükelçisi gelmesin’ diyorlar. Büyükelçi zaten burada değil ki. Kendi büyükelçini çektin mi? Çekmediler.

Neden sert önlem almıyorsun? Milleti kandırdığını sanıyorsun. Sen rencide olmuyorsan, ben rencide oluyorum. Her türlü yaptırımın uygulanması lazım. Dışışleri Bakanı ‘Çok ağır yaptırım olacak’ diyor. Hangi ağır yaptırım yapıldı? Sayın Cumhurbaşkanı ‘Bedelini ödeyeceksin’ diyor. Hangi bedel? Ya büyük laf etmeyeceksin, ya da bu tür boş laflarla milleti gaza getirmeyeceksin. Referandum var, buradan oy kazanabilir miyiz diyorlar. Bu ülkenin askerinin başına çuval geçirdiler ses çıkarmadılar, çünkü o zaman referandum yoktu.

İsrail’le normalleşme hatırlatması

‘Gazze ablukası kalkmadan İsrail’le normalleşme olmaz’ dediler. Ama İsrail ile normalleşme oldu. Söyledikleri hiçbir sözün arkasında durmadılar. Rus uçağı düşürüldü. ‘Talimatı ben verdim’ yarışına girdiler. Türkiye’nin özür dilemeyeceği söylendi. Özür mektubu yazdılar, Rusya’ya teslim oldular. Türkiye’nin itibarı ne oldu?

İlk kez biz toprak kaybına uğruyoruz. Bulamaç Adası’nda Yunan bayrağı dalgalanıyor, Yunan askerleri var. Ses çıkaran var mı, yok. Münbiç’e, Rakka’ya gideceğiz dediler, gitmediler. ‘Sayın Cumhurbaşkanı Almanya’ya gideceğim’ diyor. Niye gitmiyorsun?

İsrail’de hapörlerden ezan okunması yasağı geldi. Biz itiraz ediyoruz, Ankara’dakiler itiraz etmiyor. ‘Kimse Türkiye’nin gücünü test etmesin’ dediler. Türkiye’nin gücünü test etmeyen kim kaldı? Memleketin çıkarlarını savunacaksın. Oturun adam gibi ne gerekiyorsa yapın, biz de destek vereceğiz. Dış politakada hata yaparsanız hata kime sanayiciye, esnafa, turizimciye, otelciye çıkar. Ortadoğu’dan sonra şimdi sıra Avrupa’ya geldi, onlarla kavga ediyoruz.

Yıldırım’a soru: Hollanda Başbakanı’yla 8 kez neyi konuştunuz?

Sayın Binali Yıldırım’a sesleniyorum. Krizin yaşandığı gün Hollanda Başbakanı’yla 8 kez konuştuğunuz ifade edildi. 8 kez neyi konuştunuz? Umarım gizli değildir, çıkın bunu millete anlatın.

Seçim kanununu hatırlattı

Devletin parasıyla ‘evet’ propagandası yapıyorlar. ‘Biz mağduruz’ diyorlar. Asıl mağdur olan biziz. Siz, bizim paramızla bizim aleyhimize propaganda yapıyorsunuz. Kanunda ‘Yurtışında ve yurtdışı temsilciliklerde seçim progagandası yapılamaz’ diyor. Kanunu çiğneyip, propaganda yapıyorlar. Bir de çıkıp biz mağduruz diyorlar. Kim mağdur? ‘Evet’ oyu çıkmasını bu Avrupalılar istiyor. Niye böyle krize imkan veriyorlar. Gazete manşetlerinde ‘hayır’ çağrısı yapıyorlar. Bu ‘evet’ demektir.
Önceki Haber
HDP’li Baydemir iktidara sordu: Hollanda’daki belediyeye de kayyum mu atayacaksınız?
Sonraki Haber
ÖZGÜR GÜNDEM DAVASI | İnan Kızılkaya'nın 204 gün sonra ilk savunması