Ana SayfaEkolojiTürkiye’de son 15 yılda çiftçi sayısı 624 bin kişi azaldı

Türkiye’de son 15 yılda çiftçi sayısı 624 bin kişi azaldı

HABER MERKEZİ – CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılı sonundan bu yana çiftçi sayısının 624 bin kişi azaldığını, tarım arazisi miktarının ise yaklaşık 3 milyon hektar düştüğünü açıkladı. Sarıbal, AKP iktidarı için “Üretim yerine ithalatı teşvik ediyor. Yani bir anlamda bize tarım ürünleri satan başka ülke çiftçilerini desteklemiş oluyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılı sonundan bu yana tarım alanındaki düşüşe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sarıbal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na Ocak ayında yönelttiği, kayıtlı çiftçi sayısı ile ilgili sorusuna 6 ay sonra yanıt aldığını söyledi.

CHP’li Sarıbal, bakanlığın verdiği yanıta göre 2003 yılında 2 milyon 765 olan kayıtlı çiftçi sayısının 2016 yılında 624 bin azalarak 2 milyon 141 bine düştüğünü açıkladı.

Son 15 yılda kayıtlı çiftçi sayısının yüzde 23 oranında azaldığını belirten Sarıbal, kayıtlı tarım arazisi miktarının ise 16,7 milyon hektardan 13,9 milyon hektara düştüğünü söyledi.

Sarıbal, bu rakamları şöyle değerlendirdi:

AKP iktidara geldiği 2002 yılı sonundan bu yana bölüşüm ilişkilerini sermaye lehine çevirmeyi hedefleyen politikalar uyguluyor. Bu çerçevede tarımda çiftçilerin kaderi piyasa güçlerine teslim edildi. Küçük ve orta ölçekli tarım işletmeleriyle yapılan aile çiftçiliği yerine büyük ölçekli işletmeler ve şirketler desteklendi. Hayvansal üretimde de büyük işletmeleri koruyan, kollayan bir destekleme sistemi uygulandı.

‘Çiftçiye tarımı bırakmaktan başka çare kalmıyor’

Orhan Sarıbal, bu düşüşün sebeplerini ise şöyle sıraladı:

Ülkemizde çiftçilerin örgütlenme düzeyi zayıf, bu nedenle aracılar çiftçilerin emeğinin büyük bölümüne el koyuyor. Yani çiftçilerden daha fazla kazanıyorlar. Hükümet istikrarsız şirketlerden yana tarım politikaları uyguluyor. Üretim yerine ithalatı teşvik ediyor. Yani bir anlamda bize tarım ürünleri satan başka ülke çiftçilerini desteklemiş oluyor. Tarımda kullanılan girdiler hem pahalı hem de dışa bağımlı. Buna karşılık ürün fiyatları ise düşük. Bu durumda çiftçiye tarımı bırakmaktan başka çare kalmıyor. İşte tam da bu nedenlerden dolayı AKP’li yıllarda kayıtlı çiftçi sayısı 624 bin kişi azalmıştır.

Sarıbal, çiftçiliği bırakanların ya mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştığını ya da sosyal yardımlara mahkum olduğunu sözlerine ekledi.

Previous post
Hava kirliliğindeki artış yaşam süresini 11 yıl kısaltıyor
Next post
Emani’nin ardından, yaşamın değersizliği üzerine - Selime Büyükgöze