Ana SayfaDünyaBelçika, Katalan lider ve dört bakanı serbest bıraktı

Belçika, Katalan lider ve dört bakanı serbest bıraktı

HABER MERKEZİ – Belçika polisine dün teslim olan Katalan lider Carles Puigdemont ve dört bakan, şartlı olarak serbest bırakıldı.

İspanya başsavcılığı, Madrid yönetimi tarafından Katalonya Özerk Yönetimi Başkanlığı görevinden alındıktan sonra ülkeye dönmeyen Carles Puigdemont ve diğer dört Katalan lider için Avrupa çapında tutuklama emri çıkartmıştı.

Tutuklama emri çıkartıldığı sırada Belçika’da olan ve dün Belçika polisine teslim olan Katalan lider Carles Puigdemont ve dört bakan, Belçika’daki bir sorgu yargıcı tarafından şartlı olarak serbest bırakıldı.

Karara göre Puigdemont, Maria Aleu Serret, Antoni Oliveres Comin, Lluis Gordi Puig ve Clara Obiols ülkeden izinsiz ayrılamayacak ve kalacakları yerin adresini vermek zorunda.

Puigdemont: Özgür ve maaşsız

Puigdemont, serbest kalmasının ardından İspanya’da tutuklu yargılanan Katalan siyasetçilere destek mesajı yolladı.

Katalan lider mesajında, “Özgür ve maaşsız! Demokratik pratikten çok uzak bir ülke tarafından adaletsizce gözaltında tutulan çalışma arkadaşlarımız aklımızda” yazdı.


Katalan ve Kürt bağımsızlık açmazları: Demokratik konfederalizm nasıl devrimci bir alternatif sunabilir?


Ne olmuştu?

İspanya ile Katalonya arasında 1 Ekim’den beri anayasal bir kriz söz konusu.

Katalonya Özerk Bölgesi, parlamentonun gittiği oylama sonrası 27 Ekim’de bağımsızlığını ilan etmişti.

Katalonya’nın tek taraflı bağımsızlık ilanından saatler sonra İspanya, Anayasa’nın 155. maddesini yürürlüğe sokarak Katalonya parlamentosunu feshetmiş, Katalonya Başkanı Carles Puigdemont ve hükümetini görevden aldığını duyurmuştu.

Katalonya başkan yardımcısı Oriol Junqueras, Puigdemont’un hâlâ özerk bölgenin başkanı olduğunu ve Madrid’in ‘darbesini’ kabul etmediklerini söylemişti.

İspanya merkezi hükümeti ise bağımsızlık ilan eden Katalonya’nın özerkliğini elinden almasının ardından kamu kuruluşlarının idaresine de el koymak için hazırlıklara başlamıştı.

Son olarak İspanya Yüksek Mahkemesi, Katalonya Bölgesel Parlamentosu’nun 27 Ekim’de yaptığı bağımsızlık ilanını iptal ettiğini açıklamıştı.

İspanya Yüksek Mahkemesi Sözcüsü ayrıca, Anayasa Mahkemesi’nin Katalan üst düzey yetkililerini 2-3 Kasım’da ifade vermeye çağırdığını duyurmuştu.

Halen Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Carles Puigdemont, İspanya’ya dönmesi durumunda adil yargılanma garantisinin olmadığını söylemişti.

Puigdemont’un avukatı da Katalan liderin mahkemeye gelmesi için “ortamın uygun olmadığını” belirtmişti.

Öte yandan İspanya’da Yüksek Mahkeme, ifade vermeye giden Katalonya Özerk Bölgesi yönetimindeki bakanlardan sekizini tutuklamıştı.

Previous post
30 yıl önce İngiltere'den Bodrum'a yerleşen Piliphs, doğa tahribatına karşı pedal çeviriyor
Next post
Kurumun özelleştirilmesine karşı: TTK işçileri ‘maden ocağından çıkmama’ eylemi başlattı