Ana SayfaGüncelGerekçe ‘Ahlakın korunmasını tehlikeye düşürebileceği’: Ankara Valiliği’nden LGBTİ etkinliklerine yasaklama

Gerekçe ‘Ahlakın korunmasını tehlikeye düşürebileceği’: Ankara Valiliği’nden LGBTİ etkinliklerine yasaklama

HABER MERKEZİ – Ankara Valiliği, ‘LGBTT ve LGBTİ gibi örgütlerin sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi gibi etkinliklerinin’ 18 Kasım’dan itibaren süresiz olarak yasaklandığını duyurdu. Kararın gerekçeleri arasında ‘genel sağlığın ve ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği’ gösterildi.

Ankara Valiliği, 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde Büyülü Fener Sineması’nda düzenlenecek olan Alman LGBTİ Film Günleri’ni “kamu güvenliği” gerekçesiyle yasakladığını duyurmuştu.

Valilik’ten bugün yapılan yazılı açıklamada ise ‘18 Kasım 2017 tarihinden itibaren süresiz olarak LGBTT ve LGBTİ gibi örgütler tarafından Ankara’nın muhtelif yerlerinde birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi gibi etkinliklerin Valilikçe yasaklandığı’ kaydedildi.

Valilik’ten yapılan yazılı açıklamada karar şöyle gerekçelendirildi:

Söz konusu paylaşımlarla halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği; ayrıca kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği göz önünde bulundurulduğunda yapılmak istenen organizasyona katılacak olan grup ve şahıslara yönelik birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle de bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.

Valilik, LGBTİ Film Günleri’ni de yasaklamıştı

Ankara Valiliği, 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde Büyülü Fener Sineması’nda düzenlenecek olan Alman LGBTİ Film Günleri’ni “kamu güvenliği” gerekçesiyle yasakladığını duyurmuştu.

Ankara Valiliği’nin kararına Almanya’dan tepki gelmişti.

Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, film festivalinin yasaklanmasını eleştirerek, “Sanatın özgürlüğü ve azınlık hakları dokunulmazdır. Bunun Türkiye için de geçerli olması lazım” ifadesini kullanmıştı.

Previous post
Hükümet ve CHP'den asgari ücret açıklamaları
Next post
Doğu Anadolu'ya kar, Batı Akdeniz'e sağanak geliyor