Ana SayfaGüncelAltanlar ve Ilıcak’ın da aralarında olduğu 6 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Altanlar ve Ilıcak’ın da aralarında olduğu 6 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

HABER MERKEZİ – Gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu altı sanığa “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet verildi.

Gazeteci Yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Mehmet Altan ile Gazeteci Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 7 kişinin yargılandıkları davanın duruşmasında mahkeme kararını açıkladı.

Silivri’de görülen davada İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Ahmet ve Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Faruk Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

19 Haziran 2017’de görülmeye başlayan dava kapsamında bugüne dek beş duruşma yapıldı.

500 günü aşkın süredir tutuklu bulunan isimler, bugün (16 Şubat 2018) son sözleri sorulduğunda sırasıyla şunları söylediler:

Nazlı Ilıcak

“Anayasa Mahkemesi (AYM) dosyamızda emsal karar verdi. Yargıtay, “cebir/şiddet” unsurunun altını çizdi. Yargıtay ve AYM içtihadı benim masumiyetimin temelini oluşturmaktadır. Zaten, Mehmet Altan ile bana yöneltilen suçlamalar özdeştir. Nitekim, Anayasa Mahkemesi, emsal karar vermiştir. Kararınızın bu içtihatlar çerçevesinde verilmesini umut ediyor, beraatımı talep ediyorum. Saygılarımla.”

Ahmet Altan

“Bugüne kadar yüzlerce kez yargılandım. 28 Şubat’ta yargılandım, sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandım, devlet güvenlik mahkemesinin ucubelerinde yargılandım, fakat ilk defa anayasa suçu işleyen bir mahkemede yargılanıyorum. Böyle bir yargılama ne Osmanlı’da ne Cumhuriyet tarihinde görüldü. Hiçbir devlet, iki siyasetçiyle iki yargıcın hukuk devletini çökertmesine izin vermez. Vermeyecektir de. Hukuk dışı, Anayasa dışı, yasa dışı yolculuktan vazgeçmeniz herkes için daha hayırlı olacaktır.”

Mehmet Altan

“18 aydır gizemli müşahhas delil suçlamasıyla hapiste tutan yaklaşıma Anayasa Mahkemesi üç kez ihlal kararı verdi. Bu dosyadaki fabrikasyon iddialara karşı Anayasa Mahkemesi’nde yargılansaydım üç kez beraat edecektim. Dün, vicdanlara uhrevi bir hatırlatma yapan bir avukata anayasayı hatırlattınız. Bu benim çok hoşuma gitti. Hepimizin sığınağı anayasadır. Vereceğiniz karar, hukuk konusundaki havayı ya daha da karartarak korku filmine çevirecek ya da bitirecektir.”

Yakup Şimşek

“Annem dedi ki, ‘Oğlum bizim geçmişimizi anlat. Bizim geçmişimizden ne terör örgütü çıkar ne vatan haini çıkar.’ Ben, dedemi Sarıkamış’ta kaybettim. Bizim ailemizden terör örgütü ve vatan haini çıkmaz. Çıkarsa kendi ellerimizle boğarız. Hayat felsefem şudur, haklıysanız korkmayın, güçlüsünüz. Haksızsanız karıncayı bile ezmeyin, güçsüzsünüz. Evet, vicdanınıza inanmak istiyorum, inanıyorum. Vicdanınıza güvenmek istiyorum, güveniyorum. Olur da beni yanıltırsanız, siz bilirsiniz, hayatımı huzur ve neşe içinde sürdüreceğim. Beraatımı talep ediyorum.”

Fevzi Yazıcı

“Savunmamı bitirme fırsatı bulamadım. Masumiyetimin verdiği rahatlıkla beraatimi istiyorum.”

Şükrü Tuğrul Özşengül

“Sigorta bir yerde atıyor, ne hukuk, ne devlet kalıyor. Düzeltilmesi, hukukun görevi. Beraatimi talep ediyorum.” 

Tutuksuz sanık Murat Tibet Sanlıman

“Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.


Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın geçen günlerde yaptıkları savunmalarını BURADAN okuyabilirsiniz.

Bu haberde bianet, P24 ve T24’ten yararlandık.
Previous post
CHP'den AKP'ye: Kapalı ya da açık bir oturumla Meclis'i ve Kılıçdaroğlu'nu bilgilendirin
Next post
Yıldırım'dan Almanya açıklaması: Sıkıntılar giderilmiş gibi gözüküyor