Ana SayfaKadın“Ne Söz Biter, Ne Yol, Ne de Düş”: Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne geri sayım başladı

“Ne Söz Biter, Ne Yol, Ne de Düş”: Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne geri sayım başladı

HABER MERKEZİ – 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl “Ne Söz Biter, Ne Yol, Ne de Düş” sloganıyla 10 Mart’ta yola çıkıyor. Kadınlarla birlikte kadınlar için sinema yapmak için yola çıkan Filmmor Kadın Kooperatifi’nin düzenlediği festival 8 ili gezecek.

Filmmor Kadın Kooperatifi tarafından düzenlenen 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl 10 Mart’ta başlıyor.

Kadınlar ile birlikte kadınlar için film yapma şiarıyla yola çıkan Kooperatif’in düzenlediği festival, bu yıl 8 ilde izleyici ile buluşacak.

Fillmor tarafından yapılan açıklamada; “İzleyiciler “kadın yönetmenlerin” “kadın filmlerinden” öte, sinemaya ve hayata farklı kadrajlar açan kadınların, 21. yüzyılın ustalarının “sinemayla dansını” izleme olanağı bulacak” denildi.

Festival bünyesinde Türkiye ve Dünya sinemasından 48 film, söyleşiler, atölyeler ve toplu gösterimler izleyicilerle buluşacak.

Festival 8 kenti gezecek

10 Mart’ta İstanbul’dan yola çıkacak olan Gezici Festival, 10 Mayıs’a kadar Trabzon, İzmir, Antalya, Bodrum, Mersin, Adana, Diyarbakır dahil 8 şehirde kadınlarla buluşacak.

Filmmor Kadın Kooperatifi, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği, İzmir Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Kadın Emeği Kolektifi Derneği, Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği ve Adana Kadın Platformu dayanışması ile 16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali; 8 şehirde, 2 ay boyunca tüm gösterimler ve etkinliklerini, bu yıl da ücretsiz olarak kadınlarla buluşturacak.

Festivalin film programında Kadınların Sineması; Komşu Komşunun Filmine Muhtaç seçkisi; Kadınlar Vardır; Bedenimiz Bizimdir: Cinsel Taciz; Cins-iyet-ler; Toplu Gösterim: Fiona Tan bölümleri altında gösterilecek filmlere ek olarak Çocuklara Özel Seans da yer alacak.

Etkinliklerin arasında ise Kendine Ait Biz Cüzdan: Yeni Kuşak Kadın Yapımcılar ve Vakti Geldi: Film Endüstrisinde Cinsel Taciz panelleri, Kısa Film Atölyesi, Feminist Bellek: Kate Millett ve Şirin Tekeli gibi organizasyonlar var.

Festival Baharı Uçan Süpürge ile dürecek

Kadınlar Vardır forumunda da sinema sektörü bileşenleriyle buluşmalar ve söyleşiler düzenlenecek.

Festival şehirler ve tarihleri şöyle:

İstanbul, 10-17 Mart; Antalya, 23-25 Mart; İzmir, 30 Mart-1 Nisan; Trabzon, 6-8 Nisan; Bodrum 13-15 Nisan, Mersin 20-22 Nisan, Adana 27-29 Nisan, Diyarbakır, 4-6 Mayıs.

Filmmor’un ardından, Festival Baharı; Uçan Süpürge ile 17 Mayıs’a kadar devam edecek.