Ana SayfaGüncel“Demokratik Ulus Çözümü Konferansı” sonuç bildirgesi

“Demokratik Ulus Çözümü Konferansı” sonuç bildirgesi

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’daki “Ortadoğu Krizi ve Demokratik Ulus Çözümü” konferansının sonuç bildirgesi kamuoyuna açıklandı. Hiç kimseyle görüştürülmeyen ‘PKK lideri Öcalan üzerindeki tecridin kabul edilemez olduğu’ vurgulanırken, Ortadoğu’daki kriz ve savaş halinin son bulmasında tecridin kaldırılmasının önemine dikkat çekildi. Ayrıca İstanbul’daki “4’lü zirve”ye karşı da Öcalan’ın ‘demokratik ulus çözümü’nün esas alınması gerektiği vurgulandı.

Diyarbakır’da 2 gündür devam eden “Ortadoğu Krizi ve Demokratik Ulus Çözümü” konulu konferans sona erdi.

İki gün süren konferansta yapılan tartışmalar, değerlendirmeler ve önerilerden derlenen sonuç bildirgesi kamuoyuna açıklandı.

Bildirge, HDP eski milletvekili Ertuğrul Kürkçü tarafından okundu.

Konferansın “Ne yapmalı, nasıl yapmalı, nereden başlamalı?” soruları üzerinden tartışmalarla tamamlandığını kaydeden Kürkçü, şunları söyledi:

“Ortadoğu’da uzun bir süredir devam eden, küresel hegomonik güçlerin dahiliyetiyle 3. Dünya Savaşı olarak da tariflenen kriz ve kaos halini tartışan konferansımız; toplumların varlık ve yokluk sorunuyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeker.

“Kapitalist modernite sistem krizinin bir yansıması olarak yaşanan bu kaos halinin coğrafyamızda da politik, ekonomik, ekolojik, sosyal ve kadın alanları başta olmak üzere birçok alanda büyük yıkımlara ve talanlara neden olduğunun altını çizer; kaosun nedeni olarak görülen Ortadoğu’daki ulus devlet krizini derinlikli tartışan konferansımız; bu krizin coğrafyadaki tüm aktörleri dönüşüme zorlarken, halkları da bir çıkış ve var oluş arayışına yönlendirdiğini tespit eder.

“Kürt sorununun çözümünü bu çıkış ve arayışın bir parçası olarak değerlendiren konferansımız; ilgili aktörler arasında şimdiye kadar çözüme dönük sağduyulu, yapıcı ve gerçekçi öneri ve perspektiflerin Sayın Öcalan’dan gelmesine karşın, adeta kendisinden intikam alınırcasına mutlak tecrit altında tutulmasını kabul edilemez bulur. Konferansımız; İmralı tecrit sisteminin Türkiye’nin hukukunu ve demokratik geleceğini de tecrit altına aldığını, Türkiye’de faşizmin hızla kurumsallaşmasına hizmet ettiğini; uluslararası sonuçları itibariyle bu tecridin Ortadoğu’daki yansımalarının Suriye ve Rojava’da görüldüğü üzere halklara büyük bedeller ödettiğini önemle belirtir.

“Konferansımız; aynı gün İstanbul’da Türkiye, Fransa, Rusya ve Almanya’nın katılımıyla yapılan 4’lü zirve türü toplantıların krizi derinleştirerek ve krizden beslenerek hegomanyayı güçlendirme çabalarına karşı; Öcalan’ın halkların barışına ve demokratik birliğine dayalı demokratik ulus çözümünü esas çözüm olarak değerlendirir.

“Ortadoğu’daki kriz ve savaş halinin halkların barışçıl demokratik geleceği lehine sonuçlanması için Sayın Öcalan’ın oynayacağı rolü önemli gören konferansımız, mutlak tecridin kaldırılmasını, Öcalan’ın özgür yaşam ve özgür çalışma koşullarının sağlanmasını zaruret olarak görür.”

Bildirgede, konferansta yürütülen tartışmalar sonucunda alınan kararlar ise şu şekilde:

  • Konferansımız Ortadoğu halklarına dayalı ve halkların iradesiyle gerçekleşecek demokratik çözümü ve barışı benimser.
  • Kürt sorununun çözümü ve Kürt mücadelesiyle ilgili aktör, yapı ve süreçlerin kriminalize edilmesini reddeder.
  • Ortadoğu’da barış ve demokratik ulus çözümü paradigmasını geliştiren Sayın Öcalan’ın özgür koşullarda çalışmasını sağlayacak bir inisiyatifin oluşumunu önemser ve tavsiye eder.
  • Konferansımız; Kürt sorununda kalıcı çözüm ve yeni sömürgecilik hallerine karşı, Kürtler arasında Ulusal Birliği zorunlu görür.
  • Konferansımız tüm politik Kürt aktörlerini Kürt Ulusal Birlik Konferansı’nı toplamaya çağırır.
  • Krizin halklar lehine çözümü ve faşizmin geriletilmesi için Türkiye ve Ortadoğu nezdinde Demokratik Birlik cephesinin kurulmasını önemser.
  • Kadın özgürlük mücadelesine karşı inşa edilen cinsiyetçiliğin sadece kadın sorunu olarak görmeyen konferansımız; tüm demokratik kitle örgütlerini cinsiyetçilikle mücadeleye çağırır.

Kimler vardı?

Kentin Sur ilçesindeki Demir Otel’in konferans salonunda düzenlenen konferansta Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Kürt parti temsilcileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile çok sayıda aydın, yazar, siyasetçi, gazeteci ve barış aktivisti vardı.

Previous post
TSK'den Kobani'ye top atışı
Next post
Dyo Boya üretime beş gün ara veriyor