Ana SayfaGüncelHDP’den Kürtçe için kampanya

HDP’den Kürtçe için kampanya

HABER MERKEZİ – HDP, Kürt dilinin geliştirilmesi ve önündeki engellerin kaldırılması için kampanya başlattı. Kampanyayı Demokrasi Nöbetleri’ne taşıyacak olan parti, nöbet eylemlerinde Kürtçe ders verecek.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kürt dilinin geliştirilmesi için harekete geçerek, anadili kampanyası başlattı.

Kampanyanın ilk adımı, kayyum atamalarına karşı başlatılan Demokrasi Nöbetleri’nin birer anadil kürsüsüne dönüştürülmesi.

Başlatılan kampanyaya Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Dil Komisyonu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Kürt partilerinin oluşturduğu Kürt Dil Platformu da destek verecek.

MA’nın haberine göre kampanyayı nöbet eylemlerine taşıyacak olan HDP, bu eylemlerde sembolik olarak Kürtçe ders verecek.

Kürt Dil Platform Sözcüsü Şerefhan Cizirî

HDP’nin bu kampanyasını değerlendiren Kürt Dil Platform Sözcüsü Şerefhan Cizirî, Demokrasi Nöbetleri’nde Kürt dilinin geliştirilmesi için kampanya başlatılmasının önemine dikkat çekerek, Kürt dilinin yaşamın her alanında kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Cizirî, Kürtçenin propaganda dili olarak kullanılmaması ve geliştirilmesi için her alanda çalışmaların yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

Kürt Dil Platform Sözcüsü, “Kürt dilini her yere yaymalıyız. Bu, diğer dillere karşı olduğumuz anlamına gelmez. Bütün diller konuşulsun ama bizler Kürt’üz ve Kürtçe konuşma hakkımızı kullanmalıyız” diye konuştu.

Previous post
Depremin ardından: Avcılar’da iki okulda daha eğitime ara verildi
Next post
Karınca’nın vizyon seçkisinde bu hafta: ‘Joker’ ve ‘Piranalar'