Ana SayfaÇalışma YaşamıMaden işçileri: Direnişimizle tazminatlarımızı alacağız

Maden işçileri: Direnişimizle tazminatlarımızı alacağız

HABER MERKEZİ – 5 yıldır tazminatlarını alamayan ve bunun için Soma’dan Ankara’ya başlattıkları yürüyüş yasaklanan maden işçileri  yaptıkları açıklamada, “Biz madencilerin gücüne güvendik, inancına güvendik, ısrarına güvendik. Biz direnişimizle tazminatlarımızı alacağız. Birleşirsek kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden ocağında çalışan işçiler, katliamdan sonra herhangi bir gerekçe sunulmadan işten çıkarılmıştı.

3 bin 500’ün üzerinde işçi 5 yıldır kıdem tazminatlarını alamamış, bunun üzerine Bağımsız Maden İş öncülüğünde Ankara’ya yürüyüş başlatmıştı.

Yürüyüşün yasaklanması üzerine işçilerin Manisa’daki Kırkağaç Çamı’nda başlattıkları oturma eylemi bugün 27. gününde.

Sendika tarafından bugün Soma Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasına CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in yanı sıra çok sayıda işçi destek verdi.

‘Çözümsüzlüğe müsaade etmeyeceğiz’

“Bir avuç kömür için bir ömür tükettik, haksızlıkları sabırla bekledik, artık yeter” pankartı açılan eylemde, işçiler adına açıklamayı sendika üyesi Çetin Erkalkan yaptı.

Enerji Bakanlığı ve Meclis’te yaptıkları görüşmeleri sürekli kamuoyunda paylaştıklarını belirten Erkalkan, yaşanan süreci şöyle özetledi:

“Bizim amacımız 3 bin 500 maden işçisinin tazminatlarının tamamının ödenmesini sağlamaktır. Bununla ilgili önemli mesafeler kat ettik. Fakat bu süreçte, özellikle sarı Türkiye Maden-İş Sendikası tazminat meselemizi başka yöne çekerek bunu kendini kurtarma meselesi haline dönüştürmeye çalışmaktadır.
Geçmişte yaptığı yanlış ve eksikliklerden kaynaklı davranış biçiminin, şimdi burada yürütülen mücadelenin üzerinden kendi olumsuzluklarını örtmeye çalışan bir yaklaşıma yönelmesi ve arkasına da AKP milletvekillini alarak bunları gündeme getirmesi bizim kısaltmaya çalıştığımız ödeme sürecinin uzamasına, Uyar madenciliğin ise adı bile anılmadan meselenin çözümsüzlüğe doğru bir yol almasına yönelik bir yaklaşımı ortaya çıkarmaktadır. Biz buna müsaade etmeyeceğiz.”

‘Direnişimizle tazminatlarımızı alacağız’

Erkalkan, bütün işçiler arasında 5 Kasım tarihine kadar birlik sağlandığı takdirde sorunların çözümünün sağlanacağını dile getirdi.

“Önerilerimiz çok açık. Eynez ile ilgili TKİ zaten birincil derecede sorumlu ve bunu kabul etmiş vaziyette. AKP Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan’ın ifade ettiği şekliyle Torba Yasa içerisinde en kısa zamanda bu meseleyi gündeme getireceklerini söylüyorlar. Bir an önce getirilsin. Bir tek cümle ile bu mesele çözülebilir. O zaman Uyar meselesi de zaten çözülmüş olacaktır. Bunun için 3 bin 500 maden işçisi ile Soma’daki maden işçilerini birlikte mücadeleye çağırıyoruz.
Onların pratiği ortada, bizim pratiğimiz ortada. Bu pratikleri, üst üste Soma Holding’i kurtarmak, işçilerin tazminatlarının ödenmemesini sağlamak için imzaladıkları protokoller mevcuttur. Onlar 5 yıldır insanların tazminatlarının ödenmemesi için ellerinden geleni yaptılar. Sermaye ile işbirliği yaptılar. Biz ise madencilerin gücüne güvendik, inancına güvendik, ısrarına güvendik. Biz direnişimizle tazminatlarımızı alacağız. Birleşirsek kazanacağız.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Demirtaş: Günü geldiğinde kimse bağrına taş falan basmayacaktır, o bir kere olur
Sonraki Haber
'Tehlikeli bir yol açılıyor': Faruk Bildirici'nin RTÜK üyeliği düşürüldü