Ana SayfaDünyaMichael Bloomberg, resmen ABD başkanlık yarışında

Michael Bloomberg, resmen ABD başkanlık yarışında

HABER MERKEZİ – Dünyanın en zenginlerinden Michael Bloomberg, ABD başkanlık yarışına girdiğini açıkladı.

ABD’li medya milyarderi ve New York’un eski belediye başkanı Michael Bloomberg, 2020 yılında düzenlenecek Amerikan başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday adayı olduğunu açıkladı.

Twitter’dan İngilizce ve İspanyolca olarak başkanlık yarışına resmen girdiğini açıklayan 77 yaşındaki Bloomberg, mevcut ABD Başkanı Donald Trump’a dönük mesajlar verdi.

BBC’nin aktardığına göre Bloomberg, “ABD’nin dört yıl daha Trump’ın pervasız ve etik olmayan davranışlarını kaldıramayacağını” ve “bu seçimi kazanarak ABD’nin yeniden inşasına başlamaları gerektiğini” dile getirdi.

Mesajlarında New York belediye başkanı olduğu dönemde yaptığı icraatları sayan Bloomberg, 29 yaşında kovulduğunu ancak daha sonra kurduğu şirket sayesinde bugün 20 bin kişiye istihdam sağlayarak büyük kazançlar elde ettiğini söyledi.

Bernie Sanders

ABD’de 2016 başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton’a karşı Demokrat başkan adaylığını kılpayı kaybeden ‘demokrat sosyalist’ Bernie Sanders, 2020 seçimlerinde aday olan isimlerden.

Sanders, Demokrat Parti’de Elizabeth Warren ile beraber, ABD’nin zenginlerine karşı olan söylemleriyle ön plana çıkıyor.

ABD’deki kapitalist sisteme eleştiriler yönelten ve zenginlerden daha çok vergi alınmasına yönelik olarak birtakım politikalar açıklayan Warren ve Sanders’ın önde giden adaylığına karşı milyarder Bloomberg’in nasıl bir performans sergileyeceği merak ediliyor.

Demokrat aday adayı Sanders ise Twitter’dan yaptığı açıklamada milyarderlerin bu seçimi satın almaya hakkı olmadığını söyledi.

Previous post
İmamoğlu: Kamu bankaları 5 aydır İBB'ye kredi vermiyor, kınıyorum
Next post
Irak'ta protestolar: Eylemcilere ateş açıldı, beş kişi daha yaşamını yitirdi