Ana SayfaToplumsal Cinsiyet‘Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat’: Kadınlar güvensiz hissettikleri yerleri işaretledi, haritada boş yok

‘Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat’: Kadınlar güvensiz hissettikleri yerleri işaretledi, haritada boş yok

HABER MERKEZİ – BM’nin 25 Kasım’da başlattığı “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” kampanyasıyla, Türkiye’de binlerce kadın kendilerini güvende hissetmediği bölgeleri işaretledi. Ortaya çıkan sonuca göre Türkiye’de işaretlenmeyen tek bir alan yok.

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi’nin (UN Women) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde başlattığı “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” kampanyasına Türkiye’den binlerce kadın katıldı.

İnsan Hakları Haftası’nın ilk günü olan 10 Aralık’a kadar sürecek olan kampanya ile kadınlar, Türkiye’de kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri ateş böceğini temsil eden bir ışık ile işaretledi.

İşaretlenen alanlara bakıldığında başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere ülkenin pek çok yerinde kadınlar kendilerini güvenli hissetmiyor.

Türkiye haritasında hiç ateş böceği işaretlenmeyen yer ise yok.

BM tarafından açılan ‘atesbocekleri.info’ isimli sitede kampanyanın amaçları şöyle ifade edildi:

“Yaşadığın kentte kendini güvende hissediyor musun? Sokakta yürürken seni tedirgin eden şeyler oluyor mu? Sözlü tacizle karşılaşıyor musun? Yanından geçerken omzuna çarpan, aracınla giderken trafikte seni sıkıştıran oluyor mu? Toplu taşımaya binerken kalabalık olmasına dikkat ediyor musun ya da toplu taşımada yalnız kalmaktan kaçınıyor musun?
Yürüdüğün sokaklarda yeterli aydınlatma var mı? Yanmayan sokak lambaları, yolunu değiştirmene neden oluyor mu? Zaman zaman bir çukura denk gelip düşme tehlikesi geçiriyor musun? Kaldırımın yüksekliği yüzünden asfaltın kenarından yürümek zorunda kaldığın oluyor mu? Cevabın ‘Evet’ ise, sen de kamusal alanda (sokakta, iş yerinde, eğlence yerlerinde) şiddete maruz bırakılıyorsun.
Kamusal alandaki şiddetten en çok kadınlar ve kız çocukları etkileniyor; sokakta yürürken, alışveriş yaparken ve toplu taşımayı kullanırken güvende hissetmiyorlar. Şiddetten arındırılmış bir hayat, kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesi ve eşit bireyler olarak toplumsal hayat içerisinde yer almalarının ön koşullarındandır.
Ateş böcekleri birbirlerini korumak, gecenin karanlığında birbirlerini kollamak için bir yanıp bir sönen ışıklarıyla sessiz bir iletişim içindeler. Uzaktan bir yangın yerini anımsatan bu bol ışıklı iletişim onların hayatta kalmasını sağlıyor. Her bir ışık güveni simgeliyor. Bu kusursuz iletişim, şiddet gören kadınlar için neden bir çözüm olmasın? Siz de bir yerlerde kendinizi güvensiz hissediyorsanız oraya bir ateş böceği bırakın, karanlığı aydınlatın.”

UN Women , interaktif haritada işaretlenen güvensiz noktalara ilişkin bilgiyi ilgili yerel yönetimler ile paylaşarak güvenli kentlere katkı sağlamayı hedefliyor.

Previous post
Diyarbakır'da köylere baskın: ÖHD 'gözaltına alınanlara işkence yapılıyor' dedi
Next post
Binler Bakırköy'den seslendi: 'İnsanca yaşamak istiyoruz'