Ana SayfaEğitimMEB’in kılavuzunda ayrımcılık: Başörtülüler ‘iyi’ resmedildi, diğerleri ‘kötü’

MEB’in kılavuzunda ayrımcılık: Başörtülüler ‘iyi’ resmedildi, diğerleri ‘kötü’

HABER MERKEZİ – MEB tarafından rehber öğretmenlere dağıtılan kitapta çocuklara şefkat gösteren kadınlar başörtülü, şiddete maruz bırakanlar ise başörtüsüz olarak resmedildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) hizmet içi eğitim kapsamında rehber öğretmenlere, öğrencilere yaşadıkları travmalar konusunda destek olmak için kılavuz kitap hazırladı.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kitapta, travma türlerine ilişkin önleyici etkinlikler yer aldı.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre kitabın, “Cinsel İstismar” başlığı altında olumlu ve olumsuz davranışlara örnek olacak resimler çizildi.

Bir çocuğu muayene eden başörtülü bir doktora ilişkin resimde, muayene olan çocuk ve ailesinin mutlu şekilde yansıtıldığı görüldü.

Kitapta bulunan, “Doğrular ve Yanlışlar” başlığı altında da çocuğunu öpen, şefkatle sarılan başörtülü anne görseli paylaşıldı.

Bir başka resimde ise çocuğu öpmeye çalışan başörtüsüz bir kadın ve bu girişim karşısında hoşnut olmayan çocuk anlatıldı.

Bu resmin hemen altına ise çocuğunun başını okşayan başörtülü bir annenin çizildiği resim yerleştirildi.

Kitapta yer alan hikayelerin birinde ise sokakta oynayan çocuğun yanına gelen komşusunun onu öpmek istediği ifade edildi. Bu hikayenin görselinde de başörtüsüz bir kadın görseli kullanıldı.

‘Bunu yapanlar iyi niyetli değil’

Sosyal Hizmetler Uzmanı Dr. Bülent İlik, “Bu görseller çocuğun bilinçaltında, ‘Başörtülüler iyi olmayanlar ise kötü algısı yaratır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Çocukta hemen böyle bir algı oluşmaz ama bu tip şeyler üst üste geldiği zaman çocuğun zihnine öyle yerleşir. Bu yaşananlar sistemli şekilde adım adım uygulanan bir sürecin parçası. Bunu yapanların iyi niyetli olmadığını söylemek gerekir.
MEB, çok uzun bir süredir benzer politikayı ısrar ve inatla sürdürüyor. Şunu da söylemek gerekir ki çocuğun yaşadığı çevre ve ailesi bu noktada çok önemli. Bu tür konular her çocuk için aynı etkiyi yaratmaz.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Metal işçisi greve çıkıyor: 'Yaşamak ya da yaşamamak mücadelesi'
Sonraki Haber
Kulüp başkanından destek çağrısı: Başka bir Amedspor yok