Ana SayfaManşetRapor: Nisan’da erkekler en az 20 kadını öldürdü, şüpheli ölümler artıyor

Rapor: Nisan’da erkekler en az 20 kadını öldürdü, şüpheli ölümler artıyor

HABER MERKEZİ – Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre, Nisan ayında erkekler 20 kadını öldürdü. Raporda, şüpheli kadın ölümlerinin arttığı da vurgulandı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2020 Nisan ayı raporunu açıkladı.

Rapora göre, Nisan ayında erkekler 20 kadını öldürdü. 20 kadının da şüpheli bir şekilde ölü bulunduğu kaydedildi.

14 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemediği belirtilen raporda, kadınlardan ikisinin ekonomik bahaneyle, dördünün barışma isteğini reddetmek ve boşanmak istemek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldüğü ifade edildi.

Raporda, 14 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesinin “Koronavirüs günlerinde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucu” olduğu vurgulandı.

Corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında getirilen karantina uygulamaları nedeniyle kadınların bulundukları koşullara dikkat çekildi:

“Tüm dünyada ve Türkiye’de koronavirüs ile birlikte olağanüstü dönemden geçmeye devam ediyoruz. Dünyanın pek çok yerinde olağanüstü koşullara, olağanüstü önlemler de alınmaya devam ediyor.
“Ancak herkesin bir önlem olarak evde kalması gereken bu süreçte, bu koşullar kadınlar için hala ayrı zorluklar ortaya çıkarıyor. Kadınlar en çok şiddet gördükleri evlerde kalmak zorunda. O nedenle günümüz koşullarında, kadınlar için ayrı önlemlerin alınması hayati önem taşıyor.”

Kadın cinayetlerinin en çok İstanbul’da işlendiği aktarılan rapordan öne çıkanlar şöyle:

  • Nisan ayında öldürülen 20 kadının dördünün kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi. İkisi evli oldukları erkek, üçü birlikte olduğu erkek, yedisi tanıdık biri, ikisi oğlu, biri babası ve biri de tanımadığı biri tarafından öldürüldü.
  • Kadınların 16’sı evinde, üçü sokak ortasında, biri de bir arazide öldürüldü.
  • 10’u ateşli silahlarla, beşi kesici aletle, üçü boğularak, ikisi darp edilerek öldürüldü.

Şüpheli kadın ölümleri artıyor

Raporda dikkat çekilen bir diğer husus da artan şüpheli kadın ölümleri.

“Bu ay basın tarafından ‘intihar’ veya ‘doğal ölüm’ gibi sunulan şüpheli kadın ölümleri ve şüpheli bir şekilde ölü bulunan kadın sayısında çok ciddi bir artış yaşanmıştır” denilen raporda, şüpheli kadın ölümlerinin soruşturmalarının dikkatli bir şekilde incelenmesi ve hızlıca sonuçlandırılması istendi.

“Nisan ayında öğrendiğimiz 20 kadının şüpheli ölümleri bir an önce aydınlatılmalıdır. Yapılacak şey bellidir; 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tüm kurum ve kuruluşlarla beraber etkin ve bütünlüklü uygulanmalıdır.”

Platformun raporuna göre Nisan’da erkekler tarafından öldürülen ve şüpheli şekilde ölen kadınların isimleri şöyle:


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ:    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!       Yazdır
Önceki Haber
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un yeni fotoğrafları yayımlandı
Sonraki Haber
Girit açıklarında 6.6 büyüklüğünde deprem